Neogotycka świątynia powstała pod koniec lat 80. XIX w. Aż do roku 1931 była jedynym kościołem katolickim w Szczecinie. Od 2018 r. nosi tytuł bazyliki mniejszej.
Kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela został wybudowany w latach 1888-1890 dla wiernych wyznania katolickiego, i aż do 1945 r. był to jedyny taki przybytek w mieście, w którym zdecydowanie przeważali zwolennicy tez Lutra. Ten neogotycki kościół powstał na planie krzyża łacińskiego, zatem w bryle czytelne są ramiona transeptu. Ciekawym elementem dekorującym bryłę są metalowe rzygacze w kształcie smoków, zainstalowane na narożnikach i przy portalach. Od zachodu uwagę zwraca smukła wieża. Od wschodu kościół zamyka wieloboczne prezbiterium. Kościół zaopatrzony jest w kruchtę dla wiernych ze sklepieniem dekorowanym malowidłami, przedstawiającymi czterech ewangelistów. Aby jednak wejść do środka świątyni, należy przekroczyć próg pięknego, neogotyckiego portalu z wizerunkiem Chrystusa na tympanonie.
Wnętrze kościoła to duża przestrzeń, nawiązująca ceglaną dekoracją do gotyku. Punktem centralnym jest szerokie prezbiterium z ołtarzem Matki Boskiej Królowej Polski. Warto zwrócić uwagę na neogotyckie ołtarze boczne, ambonę oraz przepiękne witraże. Całość dopełnia przepięknie malowane sklepienie krzyżowo-żebrowe, w części prezbiterialnej gwiaździste.
Odpust: 24 VI.