Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie od 2013 r. posiada nowowybudowaną siedzibę. Jest to okazały, nowoczesny gmach, którego fasady wykonano ze stali i szkła. Dwie niemal całkowicie przeszklone ściany sprawiają wrażenie jakby były w nie wtopione ogromne bursztyny. Zarówno wykonawcy jak i melomani podkreślają wyjątkowe walory akustyczne nowej sali koncertowej.
Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki jest jedną z dwóch instytucji kulturalnych tego typu w województwie. Powstała w 1956 r. a jej zadaniem jest promocja, prezentacja i jednocześnie ochrona polskiej i zagranicznej muzyki poważnej, zarówno symfonicznej i kameralnej.
Połowę występów organizowanych przez filharmonię stanowią koncerty symfoniczne. Rocznie realizowanych jest ok. 120 koncertów dla ok. 60 tys. słuchaczy. Regularnie odbywają się także koncerty wyjazdowe w regionie. Orkiestra filharmonii koncertuje także w salach europejskich, w przeszłości najczęściej w Niemczech, w tym w berlińskim Konzerthaus.
Filharmonia gości wielu znanych polskich dyrygentów oraz solistów, a swoje talenty prezentowali tu także polscy i zagraniczni pianiści, laureaci Konkursów Chopinowskich.
Przy wsparciu władz Koszalina oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego corocznie od 1966 r., w miesiącach lipiec-sierpień jest organizowany Międzynarodowy Festiwal Organowy, największy tego typu w Polsce. Większość z 35 koncertów realizowanych jest koszalińskiej katedrze.
Tradycją sezonu letniego stały się także przygotowywane przez filharmonię i przedstawiane w amfiteatrze, na świeżym powietrzu, spektakle operowe dla blisko 5 tys. słuchaczy.
W okresie karnawału repertuar filharmonii jest rozszerzany w kierunku koncertów prezentujących wykonawców z kręgu muzyki rozrywkowej, popularnej, filmowej, jazzowej oraz operetkowej.
Muzykę wykonywaną przez orkiestrę symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej można podziwiać także słuchając płyt kompaktowych, których do tej pory artyści nagrali 13.