• Adres: Strażacka, Szczecinek

Inne

  • Położenie:

    Wieża Strażacka to XIX-wieczny zabytek objęty ochroną konserwatorską, to jedyna pozostałość po remizie, w której jeszcze w latach 70. urzędowali szczecineccy strażacy. 

Budowla powstała w 1892 roku, obecnie znajduje się w samym centrum miasta. Niegdyś z wysokości 15 metrów można było obserwować cały Szczecinek, dziś wieżę przesłoniły wyższe budynki. Remiza miała sześć stanowisk na wozy konne, świetlicę, wartownię, szatnię, skład węgla i pomieszczenie gospodarcze, a wieża służyła do suszenia strażackich węży.  Zbudowano ją w mieście w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Niezdobnej. Pierwotną nazwę Niesedopstraße po wojnie zamieniono na Strażacką. Straż pożarna w latach 70-tych przeniosła się do nowej siedziby przy ul. 1 Maja. W starej remizie przez długi czas znajdowała się szkółka nauki jazdy oraz warsztaty. W 2009 roku parterowy budynek po remizie rozebrano, a w jego miejscu pojawił się nowy.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!