Inne

  • Dla dzieci
  • Dla niepełnosprawnych
  • Położenie:

    Teren, który zajmuje Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej jest położony w południowo-zachodniej części miasta, w odległości około 1200 metrów od centrum, blisko skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 109 i 105.

Dla niepełnosprawnych

  • Podjazd

Dla rodziny z dziećmi

  • Rabaty dziecięce

Muzeum Morskie w Gryficach, w którym można obejrzeć "Wystawę Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej" stanowi oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Istniejąca w tym miejscu ekspozycja pn. "Stała Wystawa Kolei Wąskotorowych w Gryficach" została otwarta w 1993 r., zastąpiła ona działające tam od 1978 r. "Muzeum i Skansen Kolei Wąskotorowych Pomorza Zachodniego", które było filią Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Obecna wystawa została włączona w struktury Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie w lipcu 2010 r.

Wystawa zajmuje w przybliżeniu obszar 5,5 tysiąca m². Składają się na nią: sale wystawowe, pawilon muzeum oraz plac wystawowy na wolnym powietrzu. Spacerując po salach wystawowych zwiedzający mają możliwość prześledzenia historii kolei wąskotorowej na Pomorzu Zachodnim. Czeka na nich ekspozycja precyzyjnie odwzorowanych modeli pojazdów kolejowych, a także fotografii prezentujących dzieje kolei wąsko- i normalnotorowej na Pomorzu Zachodnim w okresach „niemieckim” i „polskim”. Zbiory fotograficzne muzeum wzbogacone są zdjęciami obrazującymi historię kolei światowej. Na torach umieszczonych na zewnątrz muzeum dumnie prezentuje się zwiedzającym tabor w postaci parowozów, wagonów osobowych, towarowych oraz maszyn i urządzeń kolejowych.

Do najciekawszych eksponatów należy zaliczyć: kilkanaście parowozów wąskotorowych o szerokości toru równej 1000 mm (m.in. parowozy typu Tyn6 zbudowane w 1927 r. w zakładach „VULCAN" w Szczecinie oraz typu Ty9785 zbudowane w 1921 r. w fabryce „Orenstein i Koppel" w Berlinie), wagony (m.in. wagon osobowy z 1904 r. zbudowany w Fabryce Wagonów w Görlitz) oraz pojazdy trakcyjne (np. pługi odśnieżne czy podnośniki). Muzeum może poszczycić się sprawną obrotnicą przeznaczoną dla parowozów, a także układem torowym połączonym z torami czynnej Rewalskiej Kolejki Wąskotorowej.

Oferta muzeum wzbogacona jest o możliwość oprowadzania grup przez przewodnika (również w języku angielskim, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu pod nr: 48 22 620 04 80, wew. 106). Na spragnionych bezpośredniego sprawdzenia możliwości transportowych kolejki czeka nie lada atrakcja - przejazd autentyczną, odrestaurowaną maszyną wchodzącą w skład taboru Rewalskiej Kolejki Wąskotorowej na trasie Gryfice-Pogorzelica (Gryfice wąsk., Popiele, Rybokarty, Niedźwiedziska, Modlimowo, Paprotno, Karnice, Dreżewo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze, Pogorzelica) lub na odcinku skróconym Trzęsacz-Pogorzelica. Pełna oferta Rewalskiej Kolejki Wąskotorowej dostępna na stronie internetowej: www.kolej.rewal.pl lub pod nr tel. 48 91 38 42 235.

W muzeum dostępne są bilety: normalne, ulgowe, rodzinne, z przewodnikiem. Niedziela jest dniem wolnym od pobierania opłat za wstęp. W obiekcie honorowana jest Karta Dużej Rodziny. Cennik opłat za bilety wstępu na wystawę wraz z wykazem zniżek dostępny na stronie internetowej: http://www.muzeum.szczecin.pl/index.phpoption=com_content&view=article&id=8&Itemid=3

Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na terenie dostępne jest WC.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!