• Adresse: Sądowa 1, 78-600 Wałcz

Jest to jeden z ciekawszych architektonicznie budynków w Wałczu. Jest też z nim związana ciekawa historia – legenda, która wyjaśnia istnienie pięknego wykuszu. Otóż ponoć pierwszy właściciel tego budynku był zapalonym myśliwym. Często wyprawiał się na polowanie w podwałeckie lasy, z mniejszym lub większym powodzeniem, przeważnie wracał jednak z jakąś zdobyczą. Chodząc z dubeltówka po lesie czuł się silny, ważny, to on decydował o życiu lub śmierci napotkanych zwierząt. Jednak – do czasu. Pewnego dnia został jednak zaskoczony przez stado dzików. Nie miał czasu złożyć się do strzału, rzucił dubeltówkę i pędem uciekł na drzewo. Drętwiejąc ze strachu spędził tam wiele godzin, gdy dziki odeszły, pojawiły się wilki, które wyczuły okazję łatwego łupu. Teraz to myśliwy poczuł się zwierzyną łowną. Zrozumiał, jak smakuje strach przed śmiercią. Obiecał sobie i leśnym zwierzętom, że jeśli uda mu się ujść z życiem, już nigdy nie zastrzeli nikogo z mieszkańców lasu. Kiedy to uczynił wilki odeszły a pojawiły się jelenie. Myśliwy, nie mając już sił, aby dłużej utrzymać się na gałęzi, spadł niemalże pod kopyta zwierząt do których  jeszcze niedawno strzelał. Spadając pomyślał – teraz one mnie stratują. Jelenie jednak tego nie uczyniły. Po powrocie do Wałcza ów myśliwy nie tylko zrezygnował z zabijania zwierząt, ale postanowił na pamiątkę tamtych wydarzeń  zlecić ozdobienie budowanego właśnie domu płaskorzeźbami przedstawiającymi leśne zwierzęta. W tym celu zaprojektowano drewniany wykusz

Dom  ten wzniesiony został na przełomie XIX i XX w.

Dwie pierwsze kondygnacje wymurowano z cegieł, natomiast obie kondygnacje poddasza wykonano w konstrukcji ryglowej, co nadaje budynkowi malowniczy wygląd. Wygląd elewacji urozmaicają okna o zróżnicowanym kształcie - elewacja od strony ulicy Sądowej na parterze otrzymała okna półkoliście zwieńczone, przy czym okna przy narożnikach są trójdzielne, każda część jest podzielona na dwie kwatery. Wszystkie okna na parterze zostały współcześnie zabezpieczone ozdobnymi metalowymi kratami. Narożniki dolne pozornego ryzalitu tej elewacji zdobią ciosane granitowe kamienie. Na pierwszym piętrze omawianej ściany po jej prawej stronie umieszczono trójdzielne okno w formie identycznej jak okna dolne, natomiast w ryzalicie pozornym po prawej stronie znajdują się dwa prostokątne okna, natomiast po lewej stronie widnieje wspomniany w legendzie drewniany trójboczny wykusz wsparty na kroksztynach, przykryty trójpołaciowym daszkiem i ozdobiony płaskorzeźbami przedstawiającymi zwierzęta i ptactwo leśne oraz zróżnicowanymi kolorystycznie snycerskimi ornamentami. Wykusz ten został w ostatnich latach odrestaurowany przez wałeckiego artystę plastyka Jerzego Poszepczyńskiego. Wart uwagi jest również portal wejściowy od strony ulicy Pocztowej  z wieńcząca podwójne drzwi półkolistą płyciną z dekoracją roślinną z motywem liści akantu i wstęgą z napisem AGE QUOD AGIS, będącym chętnie używaną sentencją niosącą przypomnienie Czyń co czynisz  (a więc skup się na tym, czym zajmujesz się aktualnie, byś czynił to jak należy).

Verwandte Routen

Die App | Pomorze Zachodnie (Westpommern)

App Die App Pomorze Zachodnie (Westpommern)

Mit uns gehen Sie auf der Strecke nicht verloren! In unserer Anwendung finden Sie eine detaillierte Karte mit Routen und Ausflügen, interessanten Orten und Veranstaltungen, 360-Grad-Panoramen und vielem mehr!