• Adresse: Czwartaków, 78-520 Złocieniec

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej III Rzesza postanowiła wybudować trzy ośrodki szkoleniowe, zwane ordensburgami - zamkami zakonnymi. Jednym z nich był Falkenburg, czyli ośrodek w Budowie koło Złocieńca. Miał on przypominać zamek krzyżacki. Wiązało się to z dużymi kosztami, gdyż zaprojektowano tam wiele obiektów, w tym szpital, kompleks kulturalny z amfiteatrem, a nawet stadion do gry w piłkę nożną. I te koszty przerosły Rzeszę. Nie zdołano ukończyć dzieła. Pozostały jednak między innymi dwie wieże. Służyły jako kominy kotłowni centralnego ogrzewania i za razem miały pełnić funkcję filarów. Finalnie miały być bowiem 4 wieże, na których zawisnąć miał dach ogromnej sali "domu wiedzy". Trzecią wieżę zdołano wznieść do wysokości 15 m, ale rozebrano ją w latach 60. Na resztę zabrakło funduszy. Obecnie więc górują dwie, 50-metrowe wieże.

Można starać się o pozwolenie w miejscowej jednostce na zwiedzanie ośrodka. Będąc już w środku warto wspiąć się na północną wieżę, z której roztacza się piękny widok na okolicę oraz na kompleks dawnego ordensburga.

Die App | Pomorze Zachodnie (Westpommern)

App Die App Pomorze Zachodnie (Westpommern)

Mit uns gehen Sie auf der Strecke nicht verloren! In unserer Anwendung finden Sie eine detaillierte Karte mit Routen und Ausflügen, interessanten Orten und Veranstaltungen, 360-Grad-Panoramen und vielem mehr!