• Address: Czwartaków, 78-520 Złocieniec

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej III Rzesza postanowiła wybudować trzy ośrodki szkoleniowe, zwane ordensburgami - zamkami zakonnymi. Jednym z nich był Falkenburg, czyli ośrodek w Budowie koło Złocieńca. Miał on przypominać zamek krzyżacki. Wiązało się to z dużymi kosztami, gdyż zaprojektowano tam wiele obiektów, w tym szpital, kompleks kulturalny z amfiteatrem, a nawet stadion do gry w piłkę nożną. I te koszty przerosły Rzeszę. Nie zdołano ukończyć dzieła. Pozostały jednak między innymi dwie wieże. Służyły jako kominy kotłowni centralnego ogrzewania i za razem miały pełnić funkcję filarów. Finalnie miały być bowiem 4 wieże, na których zawisnąć miał dach ogromnej sali "domu wiedzy". Trzecią wieżę zdołano wznieść do wysokości 15 m, ale rozebrano ją w latach 60. Na resztę zabrakło funduszy. Obecnie więc górują dwie, 50-metrowe wieże.

Można starać się o pozwolenie w miejscowej jednostce na zwiedzanie ośrodka. Będąc już w środku warto wspiąć się na północną wieżę, z której roztacza się piękny widok na okolicę oraz na kompleks dawnego ordensburga.

Pomorze Zachodnie (The West Pomerania) | mobile app

App Pomorze Zachodnie (The West Pomerania) mobile app

You will not get lost on the route with us! In our application you will find a detailed map of routes and excursions, interesting places and events, 360 panoramas and much, much more!