Powierzchnia jeziora wynosi ok. 155 ha, a w najgłębszym miejscu dno jest na głębokości 15 m. Jezioro leży w dorzeczu rzeki Myśli i otacza z północnej strony miejscowość Lipiany, dlatego zwane bywa czasem Lipiańskim Północnym. Jezioro Wądół, razem z położonym na południu Lipian Jeziorem Kościelnym, kiedyś było jednym akwenem, przez co stanowiło naturalną, wodną zaporę obronną miasta. Dzisiaj jeziora te są połączone tylko wąskim kanałem, który przebiega pod ulicą Mostową. Jezioro ma dwa półwyspy – leśny na północy, gdzie można spotkać potężny (obwód 11,8 m) głaz narzutowy z różowego granitu, oraz południowy, tzw. „Grodowy”.
Dla miłośników wędkarstwa ważną informacją jest fakt, że Wądół jest jeziorem sandaczowym, chętnie odwiedzanym przez wędkarzy. Niewątpliwą zaletą tego jeziora jest łatwy dostęp do linii brzegowej, która jest porośnięta trzcinami i sporadycznie lasem, a nachylenie stoków jeziora jest łagodne. W wodach Wądołu pływają takie gatunki ryb, jak sandacze, ukleje, leszcze, okonie, szczupaki, płocie, zdarzają się nawet węgorze. Zezwolenie na amatorski połów ryb można wykupić w punktach sprzedaży zezwoleń Polskiego Związku Wędkarskiego bądź w siedzibie firmy dzierżawiącej ten obwód rybacki.
Dzięki tak atrakcyjnym walorom turystycznym i położeniu, obok wędkarzy, na jeziorze można spotkać m.in. kajakarzy, a w samych Lipianach funkcjonuje plaża miejska przy ul. Lipowej, gdzie można również skorzystać ze ślizgawek wodnych, przebieralni, pryszniców i przede wszystkim z nowego pomostu. W Lipianach działa także przystań żeglarska „Wądół”, pole biwakowe z infrastrukturą oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W sezonie turystycznym w ciągu dnia na plaży dyżuruje 2 ratowników (w godz. 10:00 – 18:00), dzięki czemu wypoczynek nad Wądołem jest bezpieczny i bardzo popularny wśród okolicznych mieszkańców oraz przyjezdnych z dalszych miejscowości (m.in. Szczecina).