Pierwsze wzmianki o wsi Krzemlin pochodzą z 1352 roku. Była to dosyć duża wieś licząca 64 łany. Od 1498 roku do początku XIX wieku wieś należała do rodziny von Bellingów, następnie przeszła w ręce rodziny von Heydenów. W 1850 umiera dotychczasowy właściciel Frederik von Heyden i w wyniku powiązań rodzinnych wieś przechodzi na własność rody von Sydow. W jej rękach pozostaje do końca II wojny światowej. Po wojnie folwark i pałac należą do PGR-u, a następnie Stacji Hodowli Roślin. Ostatnim właścicielem terenu w 1998 roku była firma Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o. o.
W Krzemlinie znajduje się folwark wraz z dworem. Nie jest do końca pewne kiedy dokładnie został zbudowany dwór. Czy było to jeszcze za czasów, gdy właścicielami była rodzina Bellingów, czy już za panowania nowego właściciela Friedricha von der Heyden. Datuje się, że dwór został wzniesiony pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku. Dwór został wybudowany w stylu klasycystycznym, liczy 607,3 m2. Na pewno w drugiej połowie XIX wieku nastąpił pierwszy większy remont obiektu i dobudowano widoczny do dzisiaj ganek. Ostatni remont przeprowadzono w latach 70. XX wieku. Dwór, który widzimy współcześnie jest to budynek parterowy z tarasem i słupowym gankiem. Fasada jest 11-osiowa, z odtworzonym barokowym wystrojem. Obiekt jest zbudowany na planie wydłużonego prostokąta z zaokrąglonymi narożnikami i jest kryty wysokim dachem mansardowym z „wolimi oczami” i facjatkami. Na elewacji zachowała się dekoracja stiukowa złożona z liściastych girland.
Obecnie budynek jest opuszczony i zabezpieczony przed dewastacją. Można oglądać go z zewnątrz.
W sąsiedztwie pałacu znajdują się zabudowania folwarczne. Wśród nich można wyróżnić: gorzelnię z lat 60. XIX wieku, dom rządcy z 1910 roku, cielętnik z 1916 roku oraz kuźnię z 1920 roku.
Folwark otacza park dworski o powierzchni 7,70 ha, założony na początku XIX wieku. W parku występują liczne starodrzewy - lipy, topole, klony, dęby. Na terenie parku znajduje się też jezioro.