• Адреса: Koszalińska 49, 76-100 Sławno

Budynek dawnej fabryki konserw pochodzi z lat 1927-1928. Fabryka należała do Carla Zypriesa. Były to zakłady mięsne produkujące kiełbasy, szynki, przetworzony drób i konserwy. O dacie jego powstania przypomina chorągiewka widoczna na szczycie budynku głosząca: 1927. Budynek jest monumentalny, skupiający uwagę, wyraźnie widoczny z drogi dojazdowej ze Szczecina do Sławna. Niestety pozostaje zaniedbany i sprawia wrażenie całkowicie opuszczonego. Budynek został zaprojektowany przez Diedricha Suhra - młodego sławieńskiego architekta, który działał w mieście w latach 1921-1929. W Sławnie można również zobaczyć inne jego projekty, np. kościół pw. św. Antoniego, czy obecny Sławieński Dom Kultury.

W budynku dawnej fabryki do 1961 r. mieściła się Spółdzielnia Produkcyjna „Smakosz”. Od 1961 r. rozpoczęły funkcjonowanie zakłady drobiarskie, które istniały w tym miejscu do 1996 roku, kiedy firma ogłosiła upadłość. W czasach swojej świetności firma drobiarska zatrudniała około 700 pracowników i generowała wysokie zyski. Budynek został sprzedany spółce z Golubia - Dobrzynia i jest w jej posiadaniu do chwili obecnej. W 2005 r. budynek został uznany za zabytek i objęty ochroną konserwatorską. Wymaga obecnie generalnego remontu. Sławnianie są głęboko zainteresowani dalszymi losami obiektu.

Супутні маршрути

Мобільний додаток | «Pomorze Zachodnie»

App Мобільний додаток «Pomorze Zachodnie»

З нами Ви не заблукаєте на маршруті! У нашому додатку ви знайдете детальну карту маршрутів та екскурсій, цікаві місця та події, 360 панорам та багато-багато іншого!