Na głównym rynku w Cedyni znajdziemy XIX -wieczny ratusz. Obiekt został wybudowany w 1840 roku na miejscu ratusza z XVI wieku, na niewielkim pochyleniu. Ratusz został wzniesiony na planie prostokąta o bokach 19,48 i 13,22 m. Do budowy wykorzystano cegłę ceramiczną oraz – w podstawie – kamień łupany. Budynek z powodu umieszczenia na stoku wzgórza jest niepodpiwniczony.
Obecny obiekt prezentuje styl klasyczny, niegdyś bogato zdobiona elewacja została zniszczona podczas remontu ratusza w 1966 roku. W latach 1997-1998 zdobienia odtworzono zgodnie z zaleceniami konserwatora. Fasada budynku jest symetryczna, ośmioosiowa z dwoma dwuosiowymi ryzalitami po bokach. Główne wejście do ratusza umieszczone jest asymetrycznie. Budowla jest dwukondygnacyjna. W latach 60. XX wieku do tylnej ściany obiektu dobudowano kotłownię, która jest usytuowana na poziomie przyziemia. Przybudówka została otoczona murem.
Wnętrze ratusza jest skromne, pozbawione wystroju. W północnej części, w miejscu dawnej remizy odnajdziemy salę posiedzeń. Na przedniej części parteru znajdują się pomieszczenia biurowe, w tylnej pomieszczenia sanitarne i kotłownia. Na piętrze usytuowane są pomieszczenia biurowe i gabinet burmistrza. Tutaj także znajduje się sala ślubów. W jednym z pomieszczeń biurowych zachował się ścienny sejf.
Kubatura całego budynku to 2462 m kw, powierzchnia użytkowa ratusza to 389,5 m kw.
Do 1830 roku przed dawnym ratuszem stała drewniana figura, która przedstawiała postać rzymskiego wojownika. Rzeźba symbolizowała samodzielność sądowniczą miasta, pełniła także funkcję pręgierza. W 1836 roku figura została przekazana do muzeum w Berlinie.
Dziś w budynku przy pl. Wolności 1 w Cedyni swoją siedzibę ma Urząd Miejski.