Rezerwat Cisy Rokickie im. prof. Stanisława Króla został utworzony w 1988 roku w celu ochrony cisa pospolitego. Ochronie podlegają zarówno odnowienia naturalne jak i produkcja sadzonek w szkółce leśnej.

Cisy pospolite to niewysokie drzewa iglaste, wolno rosnące, a przy tym długowieczne - ich pochodzenie datuje się na epokę dolnej jury. Gatunek ten ma zatem już ponad 190 milionów lat. Cechami charakterystycznymi cisa pospolitego jest brak szyszek oraz czerwone "owoce", które są tak na prawdę nasionami.
Cis występuje głównie w klimacie oceanicznym. Niestety w Polsce klimat ten ma bardzo słaby wpływ. Dodatkowo do wyniszczenia populacji cisa (zarówno w naszym kraju jak i w Europie) przyczyniła się jego wysoka eksploatacja w przeszłości (już w czasach starożytnych), był on bowiem doskonałym materiałem m.in. do produkcji łuków, mebli i innych przedmiotów.
 
Program ochrony i reintrodukcji cisa prowadzony jest od 2002 roku. Od tego czasu wyprodukowano ok. 33 000 sadzonek. Ponadto w latach 2001-2005 zrealizowany został projekt "Reintrodukcji cisa pospolitego na terenie Puszczy Goleniowskiej", a w 2004 roku Nadleśnictwo Rokita otrzymało wyróżnienie od Global Environment Facility za projekt "Zwiększenia bioróżnorodności w Nadleśnictwie Rokita poprzez zabezpieczenie naturalnego odnowienia cisa oraz przygotowanie wzorcowych remiz śródleśnych". Obecnie na terenie rezerwatu rośnie około 14000 cisów. Większość z nich to okazy w wieku 60-70 lat, ale występują też drzewa ponad 100-letnie.

Rezerwat ten ma charakter florystyczny, na co dzień jest zamknięty dla turystów. Teren rezerwatu jest ogrodzony. 
Można go zwiedzić po wcześniejszym skontaktowaniu się z Nadleśnictwem Rokita.

Мобільний додаток | «Pomorze Zachodnie»

App Мобільний додаток «Pomorze Zachodnie»

З нами Ви не заблукаєте на маршруті! У нашому додатку ви знайдете детальну карту маршрутів та екскурсій, цікаві місця та події, 360 панорам та багато-багато іншого!