Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie Szczecińskim to prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Szczecin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Neogotycki, zabytkowy kościół z czerwonej cegły został wybudowany w 1890 r. Do zajęcia miasta przez Armię Czerwoną należał do gminy ewangelicko-reformowanej i nosił wezwanie Chrystusa. Po wojnie, do 1951 r. w kościele odbywały się msze katolickie. W 1953 r. świątynię przekazano Kościołowi Prawosławnemu.

Budynek jest unikalnym kościołem na Pomorzu, ponieważ nosi cechy charakterystyczne dla wschodniej architektury sakralnej, pomimo że był budowany dla protestantów. Świątynia leży na planie krzyża greckiego z dwiema smukłymi ośmiobocznymi wieżami. Niższa, niedokończona wieża wschodnia posiada ostrosłupowy, nieznacznie górujący nad dachem hełm, a pełna wieża zachodnia przykryta jest ośmiobocznym hełmem i mierzy 33 m. Elewacja budynku jest zdobiona motywami roślinnymi i wimpergami. W obecnej formie znajduje się od 2012 r., kiedy to przeszła kapitalny remont finansowany ze środków UE.

We wnętrzu znajduje się uproszczony ikonostas (z ikonami Jezusa, Matki Bożej, Piotra i Pawła – patronów cerkwi, oraz św. Mikołaja – patrona filialnej cerkwi w Dolicach). Na wieży umieszczony jest dzwon odlany w szczecińskiej ludwisarni w 1890 r.

W cerkwi odbywa się coroczny Przegląd Pieśni Liturgicznych i Paraliturgicznych.

Kościół jest monitorowany.

Супутні маршрути

Мобільний додаток | «Pomorze Zachodnie»

App Мобільний додаток «Pomorze Zachodnie»

З нами Ви не заблукаєте на маршруті! У нашому додатку ви знайдете детальну карту маршрутів та екскурсій, цікаві місця та події, 360 панорам та багато-багато іншого!