Dzika zagroda to miejsce, w którym można z bliska zobaczyć żubry, nie stresując tych zwierząt, ani nie narażając siebie na atak z ich strony. Zanim powstała Zagroda, można było przy odrobinie szczęścia zobaczyć żubry pasące się w pobliżu drogi a to w okolicy Piecnika, a to w okolicy Jamienka. Tak jest zresztą i obecnie, jednak zbliżanie się do nich jest raczej niebezpieczne, stado bowiem nie przepada za ludzkim towarzystwem.

Żubry na Pojezierze Wałeckie sprowadzono w roku 1980 z inicjatywy prof. Ryszarda Graczyka, kierownika Katedry Zoologii Akademii Rolniczej w Poznaniu. Do zagrody adaptacyjnej w Nadleśnictwie Wałcz przywieziono wówczas osiem żubrów (cztery krowy i cztery byki) z Puszczy Białowieskiej. Po krótkim czasie zwierzęta zaczęły swobodnie poruszać się po okolicach. Wędrowały  po tutejszych lasach i polach, obejmując swym zasięgiem również Nadleśnictwo Mirosławiec. Po latach okazało się, że najchętniej przebywają w okolicach Piecnika, Jamienka, Toporzyka, Próchnowa i Marcinkowic. Stado  systematycznie powiększało swą liczebność, budząc zainteresowanie zarówno mieszkańców Pojezierza jak i turystów. Po ponad trzydziestu latach narodził się pomysł zorganizowania miejsca, gdzie będzie można łatwo obserwować te zwierzęta.

Projekt „Budowa zagrody pokazowej żubrów w gminie Mirosławiec” opracowało Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Budowę rozpoczęto w 2013 r. Stworzony tu został kompleks obsługi żubrów zawierający: obiekty gospodarcze, czyli:  garaże, pomieszczenia paszowe i magazyny  na paszę i sprzęt do obsługi zwierząt przebywających w zagrodzie pokazowej. Powstał też ganek paszowy, to znaczy zadaszony korytarz zawierający koryta dla zwierząt z oddzieloną barierami galerią, w której mogą przebywać zwiedzający, gdzie możliwa jest obserwacja żubrów z bliskiej odległości. Jest to niezwykle interesujące, zwłaszcza podczas karmienia. Wybudowany został także  budynek obsługi odwiedzających, zawierający biura, szatnie, toalety, budynek przeznaczony dla personelu. Na terenie zagrody znajduje się ogrodzenie i kwatery dla żubrów o powierzchni około 14 ha, w tym duża kwatera pastwiskowa o pow. 7 ha i kwatery leśne, każda po 3,5 ha. W marcu 2014 r. wprowadzono tu pierwsze żubry.  Z czasem te  zwierzęta stały się  symbolem gminy Mirosławiec i jednym z najważniejszych elementów kampanii promocyjnych. Organizowane są tu konferencje o tematyce związanej z tymi zwierzętami, Festiwale Żubra, konkursy itp.   Zorganizowano też centrum Edukacji Żubra. Zagroda jest też siedzibą operacyjną Bazy Obsługi Żubrów -  jej pracownicy zajmują się  m.in. organizacją i nadzorem rozwożenia karmy dla żubrów, immobilizacją zwierząt i zakładaniem obroży telemetrycznych. Funkcjonuje tu też  „Pogotowie Żubrowe” podejmujące interwencje w odniesieniu do zwierząt rannych i chorych, zajmujące się również przepłaszaniem żubrów z cennych upraw rolnych i miejsc niebezpiecznych.

Dzika Zagroda jest więc miejscem szczególnym: atrakcją dla turystów, dumą dla Gminy Mirosławiec i jednocześnie centrum opieki nad żubrami.  

Die App | Pomorze Zachodnie (Westpommern)

App Die App Pomorze Zachodnie (Westpommern)

Mit uns gehen Sie auf der Strecke nicht verloren! In unserer Anwendung finden Sie eine detaillierte Karte mit Routen und Ausflügen, interessanten Orten und Veranstaltungen, 360-Grad-Panoramen und vielem mehr!