Dzika zagroda to miejsce, w którym można z bliska zobaczyć żubry, nie stresując tych zwierząt, ani nie narażając siebie na atak z ich strony. Zanim powstała Zagroda, można było przy odrobinie szczęścia zobaczyć żubry pasące się w pobliżu drogi a to w okolicy Piecnika, a to w okolicy Jamienka. Tak jest zresztą i obecnie, jednak zbliżanie się do nich jest raczej niebezpieczne, stado bowiem nie przepada za ludzkim towarzystwem.

Żubry na Pojezierze Wałeckie sprowadzono w roku 1980 z inicjatywy prof. Ryszarda Graczyka, kierownika Katedry Zoologii Akademii Rolniczej w Poznaniu. Do zagrody adaptacyjnej w Nadleśnictwie Wałcz przywieziono wówczas osiem żubrów (cztery krowy i cztery byki) z Puszczy Białowieskiej. Po krótkim czasie zwierzęta zaczęły swobodnie poruszać się po okolicach. Wędrowały  po tutejszych lasach i polach, obejmując swym zasięgiem również Nadleśnictwo Mirosławiec. Po latach okazało się, że najchętniej przebywają w okolicach Piecnika, Jamienka, Toporzyka, Próchnowa i Marcinkowic. Stado  systematycznie powiększało swą liczebność, budząc zainteresowanie zarówno mieszkańców Pojezierza jak i turystów. Po ponad trzydziestu latach narodził się pomysł zorganizowania miejsca, gdzie będzie można łatwo obserwować te zwierzęta.

Projekt „Budowa zagrody pokazowej żubrów w gminie Mirosławiec” opracowało Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Budowę rozpoczęto w 2013 r. Stworzony tu został kompleks obsługi żubrów zawierający: obiekty gospodarcze, czyli:  garaże, pomieszczenia paszowe i magazyny  na paszę i sprzęt do obsługi zwierząt przebywających w zagrodzie pokazowej. Powstał też ganek paszowy, to znaczy zadaszony korytarz zawierający koryta dla zwierząt z oddzieloną barierami galerią, w której mogą przebywać zwiedzający, gdzie możliwa jest obserwacja żubrów z bliskiej odległości. Jest to niezwykle interesujące, zwłaszcza podczas karmienia. Wybudowany został także  budynek obsługi odwiedzających, zawierający biura, szatnie, toalety, budynek przeznaczony dla personelu. Na terenie zagrody znajduje się ogrodzenie i kwatery dla żubrów o powierzchni około 14 ha, w tym duża kwatera pastwiskowa o pow. 7 ha i kwatery leśne, każda po 3,5 ha. W marcu 2014 r. wprowadzono tu pierwsze żubry.  Z czasem te  zwierzęta stały się  symbolem gminy Mirosławiec i jednym z najważniejszych elementów kampanii promocyjnych. Organizowane są tu konferencje o tematyce związanej z tymi zwierzętami, Festiwale Żubra, konkursy itp.   Zorganizowano też centrum Edukacji Żubra. Zagroda jest też siedzibą operacyjną Bazy Obsługi Żubrów -  jej pracownicy zajmują się  m.in. organizacją i nadzorem rozwożenia karmy dla żubrów, immobilizacją zwierząt i zakładaniem obroży telemetrycznych. Funkcjonuje tu też  „Pogotowie Żubrowe” podejmujące interwencje w odniesieniu do zwierząt rannych i chorych, zajmujące się również przepłaszaniem żubrów z cennych upraw rolnych i miejsc niebezpiecznych.

Dzika Zagroda jest więc miejscem szczególnym: atrakcją dla turystów, dumą dla Gminy Mirosławiec i jednocześnie centrum opieki nad żubrami.  

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!