• Адреса: 78-500 Jankowo

Spichlerz został wybudowany na początku XX wieku (ok. 1905 roku) według projektu Waltera Gropiusa - światowej sławy architekta. Jest to jedyny obiekt zachowany z całego kompleksu zabudowań folwarcznych w Jankowie.

Gropius przybył do Jankowa w roku 1904, w odwiedziny do swojego stryja. Za jego przyzwoleniem, po ukończeniu szkoły, rozpoczął w Jankowie swoją praktykę jako młody mistrz. Wówczas powstał cały kompleks budynków: dwór, pralnia, kuźnia, budynki mieszkalne dla robotników oraz spichlerz. Do dzisiejszego dnia swój pierwotny wygląd zachował tylko spichlerz, reszta budynków została przebudowana lub całkowicie rozebrana.

Spichlerz jest w całości murowany, część fasady jest otynkowana. Bryłę budynku tworzą trzy przenikające się prostokąty. Posiada on dwie kondygnacje, wysoką piwnicę oraz wieżyczkę z 5 kondygnacjami. Pokryty jest dachem dwu i czterospadowym. Warte uwagi są drewniane umocnienia w wyższych kondygnacjach budynku. 

Był to bardzo nowoczesny obiekt, gdyż posiadał ręczne windy do transportu pionowego, zegar (aktualnie została tylko po nim tarcza) oraz zbiornik wyrównawczy o pojemności 5m3

W spichlerzu magazynowano zboże, aż do lat sześćdziesiątych XX wieku. Następnie do 1975 roku był wykorzystywany przez PGR do gromadzenia nawozów sztucznych. Z biegiem czasu obiekt popadł w ruinę. W 1977 roku został wpisany na listę zabytków, lecz to nie poprawiło jego sytuacji. Dopiero w 2004 roku Gmina Drawsko Pomorskie przejęła obiekt i zabezpieczyła budynek przez dalszą dewastacją naprawiając dach i wzmacniając ściany. 

Według gminnej dokumentacji stan budynku określa się na 3 poziom w 5-stopniowej skali zachowania obiektu. Najpoważniejsze zagrożenia dla budowli stanowią ubytki cegieł. Ze względów bezpieczeństwa wejścia do spichlerza są zamurowane. Budynek można podziwiać z zewnątrz, przy okazji odwiedzając pobliski park dworski. 

 

Супутні маршрути

Мобільний додаток | «Pomorze Zachodnie»

App Мобільний додаток «Pomorze Zachodnie»

З нами Ви не заблукаєте на маршруті! У нашому додатку ви знайдете детальну карту маршрутів та екскурсій, цікаві місця та події, 360 панорам та багато-багато іншого!