• Adres: Zdbice

Inne

  • Położenie:

    Umocnienia znajdują się na wzgórzu, około 1,4 km za wsią Zdbice, przy drodze do Golc, w pobliżu skansenu bojowego, przejście na wzgórze znajduje się w obok głazu pamiątkowego.

Na wzgórzu znajdują się pozostałości dużego schronu bojowego, zwanego Tannenberg. Z wysadzonego przez saperów obiektu zachowała się część tylna bunkra z oryginalną kazamatą osłaniającą wejście, jedno pomieszczenie bojowe, zamknięte niegdyś płytą pancerną, i potężny, łukowato wygięty blok betonowy, który stanowił obudowę kopuły trójstrzeleckiej. Transzeje w okolicy schronu mają obecnie okładzinę z betonowych współczesnych prefabrykatów, wykonanych w latach osiemdziesiątych XX wieku. W latach II wojny światowej nie było tu takich wzmocnień, Niemcy stosowali szalowanie z drewna. W transzejach w pobliżu Zdbic, nawet nie każda z nich była oszalowana, gdyż wykonywano je w pośpiechu. 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!