Lasy Bierzwnickie to specjalny obszar ochrony siedlisk o dużym znaczeniu przyrodniczym. Jego powierzchnia wynosi 8792,3 ha. Na jego terenie dominują kwaśne i żyzne buczyny. Niewielkie pola lub nieużytki okalają jedynie rozproszone wsie i osady.
Ważnym punktem na tym terenie jest jezioro Bierzwnik, na którym znajduje się wyspa porośniętą grądem lipowy. Stanowi ona oddzielną formę ochrony przyrody - Rezerwat Wyspa na Jeziorze Bierzwnik. Dodatkowo w obrębie Lasów Bierzwnickich ustanowiono obszar chronionego krajobrazu "Bierzwnik" oraz Rezerwat Przyrody Źródlisko Skrzypowe. Podkreśla to, jak wartościowym terenem są te lasy. Są naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków zwierząt, głównie ptaków. Za najpowszechniejsze uznać możemy bociana czarnego, rybołowa, jarząbka, puchacza i bielika. Oczywiście na obszarze tym spotkać można wiele innych ptaków bardziej i mnie rozpoznawanych. Ptaki to jednak nie jedyne zwierzęta tych terenów. Fauna jest bogata w ciekawe gatunki ssaków, płazów i ryb, które znajdują idealne wręcz warunki w licznych akwenach.
Rośliny chronione też nie są tu rzadkim zjawiskiem. Najważniejszą jest obuwik pospolity. Jest to storczyk wpisany na listę gatunków ważnych w skali europejskiej w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej.
Pod względem turystycznym, są to tereny ogólnie dostępne. Wyznaczono tu liczne ścieżki i szlaki, które można przemierzać na wiele sposobów - pieszo lub rowerem. W samym Drawieńskim Parku Narodowym, z którym pokrywa się część terenu, wyznaczonych ich zostało kilkanaście.
Turystykę przyrodniczą można jak najbardziej połączyć z turystyką krajoznawczą. Miasta leżące w obrębie Lasów Bierzwnickich odznaczają się wyjątkową różnorodnością atrakcji.