Inne

  • Położenie:

    Kościół św. Michała Archanioła znajduje się we wschodniej części miejscowości. Jadąc z Postomina w kierunku Sławna, należy zjechać z drogi głównej i - będąc w centrum Staniewic - kierować się na wschód.

Kościół jest osadzony na kamiennych fundamentach. Najstarsza część świątyni to murowana wieża przykryta dwuspadowym dachem oraz fragment przylegającej do niej nawy. Zbudowana została w XV w. w stylu gotyckim. Do kościoła wchodzi się przez portal z ostrym obniżonym łukiem. Wchodzący muszą pochylić się przekraczając próg. W kruchcie zachowana została murowana chrzcielnica pochodząca z czasów pierwszego kościoła. Pozostała część średniowiecznej świątyni została zniszczona podczas wojny siedmioletniej w XVIII w.

Nawę wzniesiono w konstrukcji szkieletowej w XVIII w. Budowy kościoła podjęli się miejscowi rzemieślnicy oraz rzemieślnicy z Darłowa. Wyryte nazwiska miejscowych budowniczych do dziś możemy odczytać na belce stropowej. Pierwsza msza w nowo wybudowanej świątyni została odprawiona w 1771 r. Z tego okresu pochodzi ołtarz główny. Na dachu kościoła umieszczono chorągiewkę, na której widnieje data 1934. Mówi ona jedynie o roku, w którym podjęto się renowacji kościoła.

Plac wokół kościoła otoczony jest niewielkim kamiennym murkiem. Główne wejście do świątyni znajduje się od strony zachodniej i posiada metalową bramę i furtę. Teren kościelny jest zadbany, wokół kościoła wytyczono alejki. Na terenie świątyni na kamiennym cokole z jednej strony stoi figura Matki Bożej, a po przeciwnej figura Michała Archanioła. W pobliżu uwagę zwracają dwa drzewa pomnikowe – lipy drobnolistne. Dookoła kościoła dawniej istniał cmentarz. Kościół pw. św. Michała Archanioła należy do parafii w Sławsku i dekanatu w Sławnie.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!