Zbudowany w stylu neogotyckim kościół pochodzi z XIX w. Świątynia osadzona jest na kamiennych fundamentach. Charakteryzuje się asymetryczną, rozbudowaną bryłą. Trzykondygnacyjna wieża kościelna z tarczą zegarową pokryta czterospadowym dachem umieszczona jest asymetrycznie. Kościół jest dwunawowy z trójbocznym prezbiterium ze sklepieniem krzyżowym. Pokryto go dwuspadowym dachem z lukarnami. Nawa boczna znajduje się od południowego wschodu. Nawy połączone są ze sobą poprzez ostrołukowe arkady ustawione na kwadratowych ceglanych słupach. W nawach widać otwartą więźbę dachową.
Kościół posiada emporę organową. Znajdują się tam organy mistrza Voelknera z Duninowa, pochodzące z 1846 r. Warto byłoby pomyśleć o przywróceniu blasku duninowskim organom, aby ponownie w murach świątyni można było posłuchać ich brzmienia. Odnowy wymaga również zniszczona elewacja wewnętrzna kościoła. Wydaje się, że konieczny jest też remont dachu. Kościół ciekawie wygląda z zewnątrz - dobrze zachowały się ozdobne elementy elewacji, jak ceglane gzymsy arkadowe, gzymsy międzykondygnacyjne czy też ostrołukowe otwory okienne. W elewacji południowo-zachodniej przyciąga wzrok umieszczony nad drzwiami okrągły otwór okienny. Interesująco prezentują się również okna w nawie bocznej, zgrupowane po trzy w ostrołukowej płytkiej wnęce. Nad nimi jest mały otwór okienny. Między tak ustawionymi oknami widać dwuskokowe przypory.
Wyposażenie kościoła pochodzi z czasów jego budowy. Zachowały się: ołtarz główny z obrazem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, ołtarz boczny, krzyż umieszczony na belce tęczowej, ambona, chrzcielnica, empora z balustradą, prospekt organowy. Kościół ogrodzono niewielkim metalowym płotkiem. Teren przykościelny jest zadbany. Wokół świątyni wyznaczono alejki z kostki brukowej, w pobliżu jest też cmentarz. Przed kościołem znajduje się niewielki parking.
Obecnie kościół w Pałowie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to kościół filialny, należący do parafii w Sycewicach i dekanatu Słupsk-Zachód.