• Adres: Al. Wojska Polskiego, 76-150 Darłowo

Inne

  • Położenie:

    Głaz pamiątkowy poświęcony Pionierom Ziemi Darłowskiej znajduje się w zachodniej części miasta na Placu Marszałka J. Piłsudskiego. Plac położony jest pomiędzy ulicą S. Żeromskiego i Al. Wojska Polskiego.  W pobliżu znajduje się Pomnik Zwycięstwa.

Głaz pamiątkowy poświęcono pionierom Ziemi Darłowskiej. Stoi on w tym miejscu od 2002. Jest to kamień z zamieszczoną na nim pamiątkową tablicą. Napis na głazie brzmi: "Pionierom Ziemi Darłowskiej 7.03.2002". Za pionierów Ziemi Darłowskiej Darłowianie uważają mieszkańców miasta i gminy Darłowo, którzy przybyli na te ziemie po II wojnie światowej w latach 1945-1950 lub też w tym czasie tu się urodzili. W Darłowie od 1997 r. prężnie działa klub Pionierów Ziemi Darłowskiej. To właśnie z ich inicjatywy w 2002 r. w obecności władz samorządowych miasta i powiatu odsłonięto granitowy głaz z tablicą upamiętniającą pierwszych powojennych mieszkańców miasta, którzy tworzyli jego nową historię. Dla upamiętnienia nieżyjących założycieli klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej zamontowano na głazie dodatkową tablicę, na której wymieniono z imienia i nazwiska pierwszych pionierów.

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!