• Adres: 76-150 Kopań

Specjalny obszar ochrony siedlisk „Jezioro Kopań'” podlega ochronie w ramach unijnego programu „Natura 2000”. Obejmuje eutroficzne, przymorskie jezioro Kopań oraz okoliczne tereny przymorskie. Brzeg morski cechują dobrze zachowane wydmy oraz lasy mieszane i bory na wydmach nadmorskich. Między Bałtykiem a jeziorem znajduje się piaszczysta mierzeja. Występuje tu wiele interesujących gatunków roślin: lnica wonna, mikołajek nadmorski, kruszczyk rdzawoczerwony. Nad jeziorem prowadzi badania Stacja Akcja Bałtyk „Kopań” z Uniwersytetu Gdańskiego.

Jezioro ma trudno dostępne brzegi porośnięte helofitami. Jest bardzo czystym, dobrze zachowanym jeziorem z okresowym dopływem wody morskiej przez kanał. Jezioro Kopań zajmuje powierzchnię 790 ha. To jezioro przybrzeżne, kryptodepresyjne, oddzielone od morza jedynie wąskim pasem lądu. Podczas sztormów bałtycka woda zalewa zwykle suchy kanał łączący Kopań z morzem. Jak wszystkie jeziora przybrzeżne jest płytkie - w najgłębszym miejscu osiąga głębokość 3,9 m. Średnia głębokość jeziora wynosi 1,9 m, jego długość to 8,8 km, a szerokość 2,2 km. Jezioro obfituje w gatunki ryb i ptactwa. Wiatry wiejące od Bałtyku czynią jezioro Kopań doskonałym miejscem do uprawiania windsurfingu. Dla wędkarzy najbardziej atrakcyjną częścią jeziora jest południowy brzeg. Wśród występujących tu trzcin łatwo złowić sandacza lub okonia. Ponadto w jeziorze znaleźć można m.in. szczupaki i węgorze. Populacja tego ostatniego gatunku jest systematycznie uzupełniana. Najkorzystniejszy dostęp do jeziora jest w miejscowościach Wicie i Kopań.

Z jeziorem Kopań wiążę się lokalna legenda opowiadająca o jego powstaniu. Wedle niej na Świętych Wzgórzach koło Dzierżęcina żył złośliwy olbrzym. Sprawiał on mieszkańcom okolicy wiele kłopotów swoimi czynami. Jednym z jego występków miało być wypicie wody z całego Morza Bałtyckiego. Stwór położył się na brzegu i wielkimi łykami zaczął pochłaniać morska wodę. Na szczęście nie starczyło mu sił, a jego nabrzmiały brzuch w końcu pękł. Woda z brzucha potwora wylała się do obniżenia za wydmami. Tak miało powstać jezioro Kopań.

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!