• Adres: Golczewo

Inne

  • Położenie:

    Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Las Golczewski znajduje się w granicach administracyjnych gminy Golczewo, w powiecie kamieńskim. Obszar ten składa się z dwóch części, będących fragmentami kompleksów leśnych na Równinie Gryfickiej w Nadleśnictwie Rokita. Mniejsza, zachodnia część znajduje się na południe i południowy-wschód od Jeziora Szczucze i od miejscowości Golczewo. Drugi fragment znajduje się na wschód od miasta i zajmuje część Lasu Golczewskiego, od południa ograniczonego drogą nr 108, zaś od północy nieczynną linią kolejową. Przez ten teren przebiega czerwony Szlak przez Las Golczewski.

Las Golczewski został objęty ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy Rozporządzeniem Nr 3/2009 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 10 kwietnia 2009 r. Zajmuje obszar o powierzchni 204,75 ha. Celem ochrony jest zachowanie fragmentów krajobrazu leśnego oraz związanych z nimi rzadkich i chronionych gatunków płazów, gadów oraz ptaków. W Lesie Golczewskim występują bardzo żyzne siedliska, na których rosną klony jawory, dęby i buki. Tworzą one drzewostany nasienne. Poza tym jest też wiele drzew doborowych, wpisanych do ogólnopolskiego banku genów. Starodrzewia bukowe, jaworowe, dąbrowy stanowią lasy zbliżone do naturalnych.

Teren zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, poza lasami, obejmuje także torfowiska i śródleśne wody. Są to siedliska wielu zwierząt, w tym gatunków rzadkich i chronionych. Między innymi jest to miejsce masowego rozrodu ropuchy szarej. Lęgi mają tu żurawie, gągoły i dzięcioły czarne. Żerują także bieliki. Na mokradłach rośnie wiele gatunków roślin, na przykład grzybień północny, rosiczka okrągłolistna, wełnianka, turzyca obła, żabirośl, przybieka, wrzosiec, kosaćce i bagno zwyczajne. W lasach spotkać zaś można wiciokrzew pomorski, turówkę, konwalię majową i widłaka jałowcowatego. 

Przez Las Golczewski prowadzi zarówno czerwony szlak turystyczny, jak i ścieżka dydaktyczna, mająca siedem przystanków. Część z nich znajduje się na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Opisują ciekawostki, na które warto zwrócić uwagę, między innymi:

- Widłakowy Las - gęsty dywan widłaków jałowcowych na obszarze ok. 25 ha. Rosną na wykrotach i płożą się po pniach drzew do wysokości 30-45 cm,

- Dąb Władycha - pomnik przyrody, mający ok. 400 lat i obwód pnia ok. 502 cm.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!