• Adres: Trzebiatów

Park miejski w Trzebiatowie powstał ok. roku 1884, jak podają źródła. Bardzo popularną nazwą dla tego zielonego obiektu jest "Królewski Gaj". Obszar całego kompleksu to 5 ha. Jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków. 

Park przez lata nie był remontowany i modernizowany, stąd aktualnie jego charakter można nazwać jako leśny. Drzewostan stanowią bardzo stare okazy, których wiek szacowany jest nawet na ponad 200 lat. Podczas ostatnich pomiarów ponad 600 drzew posiadało obwód ponad 30 cm. Wartość tych drzew podkreśla fakt, iż 21 z nich jest wpisane na listę żywych pomników przyrody. W głównej mierze są to dęby czerwone i szypułkowe, buki, oraz gatunki grądowe i łęgowe. Wrażenie robi także rzędowy układ drzew. 

Przez centralną część parku przechodzi tzw. Aleja Książąt. Kiedyś wzdłuż niej ustawione były popiersia pruskiej rodziny panującej na tych terenach. Istniała także kiedyś tu restauracja Dom Fryderyka. 

Atrakcja, która powstała w latach trzydziestych XX wieku i przetrwała do dziś, to Staw Łabędzi z wysepką na której mieści się domek dla łabędzi. O wcześniejszym wyglądzie parku przypominają także schody i i cokoły przy rzeźbach. 

Na rzecz odbudowy i przywrócenia świetności parkowi działa grupa o nazwie "Królewski Gaj" złożona z mieszkańców Trzebiatowa. Działają bardzo prężnie i skutecznie o czym może świadczyć inicjatywa posprzątania parku przeprowadzona na wiosnę 2015 roku. Obok takich działań jak pozbieranie śmieci i wykarczowanie kilku starych, przerośniętych krzewów, odmalowali ławki i śmietniki.

W planach modernizacyjnych zaplanowano odbudowanie ławeczek, zainstalowanie latarni, wyremontowanie alejek oraz uzupełnienie roślinności. 

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!