Jezioro Okrzeja jest jednym z większych jezior w tym regionie. Jak podają różne źródła jego powierzchnia wynosi od 92,4 ha do 105,8 ha. Wymiary jeziora to 2 km na 0,8 km. Nie jest jednak głębokim zbiornikiem, gdyż średnia głębokość wynosi 2,6 m, a w nielicznych najgłębszych miejscach stanowi 4,4 m.
Okrzeja jest jeziorem polimiktycznym, co oznacza, że stale niezależnie od pory roku, woda w jeziorze krąży pod wpływem warunków atmosferycznych. Jest to typowe dla jezior górskich, dlatego jest to tak szczególne w kontekście jeziora znajdującego się na nizinie.
Jezioro jest otoczone w większej mierze przez lasy, lecz w pobliżu leżą także użytki rolne. Zachodni brzeg jeziora stanowi stroma, gęsto zalesiona skarpa. Okrzeja jest jeziorem przepływowym - na wschodzie jeziora wpada do niego rzeka Ukleja i uchodzi z jeziora na północnym wschodzie.
Jezioro jest w pewnym stopniu zagospodarowane i przystosowane dla turystów, gdyż na północnym i południowym jego brzegu znajdują się pola namiotowe.
Jest to jezioro typu sandaczowego, czyli klasyfikuje się do średnio głębokich jezior, o mulistym dnie, średniej przejrzystości wody, gdzie dominuje bardziej roślinność powierzchniowa niż podwodna. Ryby tu żyjące to: sandacz, ukleja, płoć i leszcz. Wraz z pobliskimi jeziorami oraz rzekami tworzy obwód rybacki.
Jezioro Okrzeja jest też granicą administracyjną między gminami Węgorzyno i Radowo Małe.