• Adres: Wąsosz

Inne

  • Położenie:

    Jezioro Wąsosze jest położone w odległości ok. 5 km na południowy – wschód od Złocieńca, pomiędzy miejscowościami Osiek Drawski a Wąsosz, w powiecie drawskim, gmina Złocieniec.

Jezioro Wąsosze, zwane też Wąsowem, jest największym jeziorem Równiny Wałeckiej, jego powierzchnia wynosi ok. 350 ha. Głębokość średnia jeziora wynosi 3,5 m, a w najgłębszym miejscu jest to 8,5 m – nie jest to jezioro tak głębokie, jakiego można się spodziewać po wielkości akwenu. Wody tego jeziora należą do jednych z najczystszych w Polsce, być może dzięki słabemu zagospodarowaniu i małemu wpływowi działalności ludzkiej na jezioro. Jezioro w kształcie wydłużonym, jest zaliczane do jezior polodowcowych i ma bardzo urozmaiconą linię brzegową, która skrywa wiele tajemniczych zakamarków. Czysta woda, bogata fauna i flora powodują, że jezioro Wąsosze staje się ważnym miejscem na mapie Pojezierza Drawskiego, który należy zdecydowanie odwiedzić, pomimo trudności z dostaniem się do jeziora – Wąsosz zazdrośnie broni swoich brzegów. Dzikość jeziora i jego niezbadane tereny dodają tylko uroku i zachęcają do odpoczynku zwłaszcza osoby, które poszukują miejsca oddalonego od skupisk ludzkich, ceniących ciszę przerywaną co najwyżej przez odgłosy okolicznych lasów bądź wodnego ptactwa. Brak tłoku nad i na jeziorze zachęca nie tylko wędkarzy, ale również amatorów sportów wodnych – chociaż w okolicy nie funkcjonuje żadna wypożyczalnia sprzętu wodnego, trzeba go przywieźć ze sobą. Wokół jeziora rosną lasy mieszane, z przewagą sosnowych, wśród których są wydeptane ścieżki spacerowe, idealne na wycieczki rowerowe. W wodach Wąsosza pływają takie ryby, jak węgorze, szczupaki, okonie, leszcze, płocie i karpie.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!