Dobrzyca wchodzi w skład dorzecza rzeki Warty. Jej całkowita długość to 64,3 km, a powierzchnia zlewni wynosi 925 km2. Po rozpoczęciu biegu w okolicach Łubowa, płynie na południowy – wschód, wpadając po drodze do niewielkiego jeziora Machliny Wielkie, skąd płynie w kierunku południowym i mija takie miejscowości, jak Nowa Wieś, Dobrzyca (od niej czerpie swoją nazwę) czy Golce. Po drodze, w okolicach Wałcza, wpadają do niej rzeki Kłębowianka i Pilawka. W Ostrowcu zmienia kierunek na południowo – wschodni, przepływając pod drogą krajową 22 i kończąc bieg na północ od Piły, wpadając do Pilawy.
Jej bieg jest określany mianem rzeki górskiej, silnie meandrującej i skrywającej wiele wyzwań, co jest doceniane głównie przez kajakarzy. Dzięki swoim wyjątkowym walorom krajobrazowym i średnim stopniom trudności, jest ceniona przez amatorskich i profesjonalnych kajakarzy, którzy mogą na niej rozwijać swoje umiejętności i zyskiwać cenne doświadczenie. Dobrzyca nie jest jednak skierowana do początkujących, bez wsparcia osób obytych z wodą i kajakiem. Na odcinku od Golc do Ostrowca brzegi wznoszą się nawet na kilkanaście metrów w górę, a nad brzegami starorzecza rosną wielowiekowe dęby. Z racji specyfiki dna (jest dość bagniste, tak jak tereny przybrzeżne), woda nie jest przejrzysta, a wartki nurt potęguje zamulenie. Szlak kajakowy jest dobrze zagospodarowany, znajdują się tu tablice informacyjne oraz baza noclegowa. Dodatkową atrakcją dla wodnych turystów jest położony tuż obok rzeki park linowy w Rudnicy. Czas potrzebny na przebycie tej rzeki kajakiem jest określany na 2 – 4 dni, w zależności od odcinka, a zarazem stopnia trudności spływu. Niemniej jest to jedna z najciekawszych i najpiękniejszych rzek w okolicy dla osób spragnionych przygody, a zarazem odpoczynku na łonie natury. Poza kajakarzami, można spotkać również wędkarzy, którzy często wędkują tu na tzw. „muchę”. Rzeka w większości płynie przez tereny leśne, czasem nieznacznie się od nich oddalając. Zarówno na brzegach, jak i w nurcie rzeki zaobserwować można także bogactwo fauny i flory, m.in. działalność bobrów i ich żeremia, zresztą nie trudno zobaczyć tego ssaka na własne oczy.
Jako ciekawostkę można dodać fakt, że nazwa rzeki - Dobrzyca funkcjonuje dopiero od 2006 r., kiedy Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych wskazała tę nazwę jako urzędową. Do tej pory funkcjonowała nazwa Debrzyca i czasem wśród lokalnej ludności, może ona nadal w tej formie funkcjonować (od 1949 r. była to również nazwa urzędowa).