• Adres: Al. Wojska Polskiego, 76-150 Darłowo

Inne

  • Położenie:

    Pomnik Zwycięstwa znajduje się w zachodniej części miasta na skwerze pomiędzy ulicą S. Żeromskiego i Al. Wojska Polskiego. Jadąc od strony Koszalina drogą krajową nr 37, należy - po przekroczeniu granic administracyjnych miasta - kontynuować jazdę wzdłuż jej trasy Aleją Wojska Polskiego. Po przejechaniu przez skrzyżowanie okrężne z ulicami Żeromskiego i Curie-Skłodowskiej, wciąż Al. Wojska Polskiego, po lewej stronie na skwerze zieleni będzie można zobaczyć pomnik. 

Pomnik powstał w 1960. Na szerokim cokole umieszczono duży, wklęsły kamienny ekran, który przedstawia liczne płaskorzeźby. Na postumencie wyryto słowa M. Konopnickiej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. W zamyśle autora - twórcy pomnika z lat 60. miał przedstawić historię ziemi darłowskiej. Od lewej strony widać Światowita, symbolizującego przynależność tego terenu do rodu Słowian, dalej przedstawiono Bolesława Krzywoustego z drużyną, który miał podkreślać przynależność ziemi darłowskiej do Polski. Kierując wzrok dalej w prawo, można dostrzec rybaka, robotnika, kobietę z dzieckiem i żołnierza, który w czasach tworzenia pomnika przedstawiać miał żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pomnik to dzieło Wiktora Tołkina - rzeźbiarza znanego z tworzenia różnego typu monumentalnych obiektów. Wśród pomników, których był twórcą, można wymienić: pomnik Zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu, czy Pomnik Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów na Majdanku.

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!