Kościół pochodzi z XV w. W wieku XVII został przebudowany z inicjatywy właściciela dóbr żukowskich Adama Podewilsa. Wówczas to nastąpiła również całkowita zmiana wyposażenia wnętrza świątyni. Kościół jest murowany, posadowiony na kamiennych fundamentach. Posiada od strony zachodniej wieżę z ośmioboczną dwukondygnacyjną drewnianą latarnią. Wieża zachowała gotycką formę, pomimo dodanej do niej na jej szczycie latarni. Nad drzwiami wejściowymi w wieży jest mały otwór okienny, trójbocznie zamknięty. Powyżej znajdują się płytkie wysokie blendy zamknięte pełnym łukiem, pomiędzy blendami są widoczne dwa otwory okienne również zamknięte trójbokiem. Od strony południowej znajduje się kaplica. Kościół jest jednonawowy z emporą, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Okna są duże, prostokątne z współczesnymi witrażami.
Wchodzącego do kościoła uderza piękno barokowego wyposażenia świątyni. Zachwyca ołtarz główny z obrazami ‘Wieczerza" i "Złożenie do grobu" oraz w środkowej części sceną ukrzyżowania Jezusa. Równie interesujące są: chrzcielnica, ambona z koroną z rzeźbami czterech ewangelistów i trzech alegorii cnót, chór muzyczny, prospekt organowy, empora kolatorska. Barokowe wyposażenie wnętrza datowane jest na XVII i XVIII w. Do cennych elementów zachowanych w kościele należą również: dzwon z 1599 r., barokowe obrazy "Wjazd do Jerozolimy", "Chrystus i Samarytanka", "Ofiara Izaaka" oraz krucyfiks z XVIII w.
Kościół położony jest na wzniesieniu. Na teren przykościelny można dostać się po licznych stromych schodkach albo od strony parkingu, znajdującego się od południa. Dawniej wokół kościoła istniał cmentarz. Dziś świadczą o nim dwa lapidaria, gdzie zgromadzono nagrobki oraz ich fragmenty, a także murowana kaplica z lat 30. XX w. Lapidaria znajdują się tuż przy kościele i w pobliżu cmentarza komunalnego, który sąsiaduje z terenem kościoła. W przykościelnym lapidarium zobaczyć można również dużą płytę nagrobną, która kiedyś wmontowana była najprawdopodobniej w posadzkę świątyni.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego to kościół parafialny, należący do dekanatu w Sławnie.