Stary Kostrzynek jest dawną osadą rybacką, pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1299 roku. W średniowieczu wieś należała do cysterek z Cedyni. Osada często była niszczona przez wylewającą Odrę, w XVIII wieku uregulowanie Odry było powodem upadku rybołówstwa.
W centralnej części wsi odnajdziemy późnogotycki, XV-wieczny kościół wzniesiony z kamieni i cegły, przebudowany w XIX w. Zrujnowany po 1945 r., odbudowany w latach 1989-1990. Poświęcony 22 VI 1991 r. Kościół należy do Parafii pw. MB Królowej Pokoju w Siekierkach.
Niedaleko kościoła odnajdziemy cmentarz przykościelny. Nekropolia najprawdopodobniej została założona w drugiej połowie XVII wieku. Cmentarz wówczas zajmował teren 0,4 hektara. Nekropolia była otoczona kamiennym murem, zaś na jej obrzeżach posadzono liściaste drzewa.
W XIX wieku na skraju lasu, przed zabudowaniami wsi założono kolejny, ewangelicki cmentarz, który zajmował powierzchnię 1,2 hektara. Pozostałości po tej nekropoli wciąż są widoczne – w północno-wschodnim krańcu wsi odnajdziemy nagrobki i część okalającego cmentarz murze.
XVII-wieczna przykościelna nekropolia tak jak kościół w Starym Kostrzynku została wpisana na wojewódzką listę zabytków w sierpniu 1989 roku.