• Adres: Cieślaka 10, 78-400 Szczecinek

Pomnik znajduje się na cmentarzu wojennym (na terenie cmentarza komunalnego w Szczecinku). Powstał w latach 60. na miejscu pochówku poległych żołnierzy polskich i radzieckich. W mogile spoczywa 4500 żołnierzy obu narodowości, niestety udało się ustalić zaledwie kilkaset nazwisk, większość pochowanych jest anonimowa. Jego uroczyste otwarcie odbyło się w rocznicę zdobycia miasta - 28 lutego 1967 roku.

Kształtem pomnik nawiązuje do roztrzaskanej bramy lub pierścienia. Tego rodzaju przyjęta przez artystów forma, symbolizuje przełamanie Wału Pomorskiego. Poorane i posiekane ściany, mają świadczyć o zaciętych i krwawych walkach prowadzonych w tej części Pomorza. W centralnej części pomnika została umieszczona stylizowana postać żołnierza z długim rosyjskim bagnetem na lufie karabinu. Pierwotnie każda kwatera miała rzeźbione w szarym piaskowcu, składające się z trzech części tablice z nazwiskami poległych.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!