• Adres: Śmierdnica

Inne

  • Położenie:

    Pomnik przyrody Żywotniki Mazurkiewicza znajduje się w północno-środkowej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa, na terenie gminy Stare Czarnowo, w powiecie gryfińskim. Rosną na skraju lasu, przy dawnej leśniczówce Mazurkowo (dawniej Bukowo). Prowadzi tu ulica Senna z osiedla Płonia, a dalej Bukowska Ścieżka.

Żywotniki Mazurkiewicza zostały objęte ochroną jako pomniki przyrody Uchwałą Rady Gminy Stare Czarnowo z 28 grudnia 2001 roku. Jest to grupa 6 drzew zasadzonych bardzo blisko siebie. Ich zrośnięte pnie utworzyły krąg. Poszczególne okazy mają obwód pnia liczony na wysokości 1,3 m od 1 do 2 metrów. Osiągają wysokość 24 m, a ich korony mają 14 m średnicy. Żywotniki te noszą imię Zbigniewa Mazurkiewicza, długoletniego leśnika, pracującego od lat 80. XX wieku przy zagospodarowaniu szlaków turystycznych w Puszczy Bukowej.

Drzewa te rosną w pobliżu dawnej leśniczówki Bukowo. Było to miejsce wypoczynku w czasie łowów w puszczy dla wielu jeszcze pruskich, a potem niemieckich oficjeli. Przyjeżdżali tu między innymi Fryderyk II, Wilhelm II, Bismarck, Clausewitz, Moltke. Pozostawili po sobie wiele pamiątek, wiszących na ścianach leśniczówki. Niestety, wraz z rozebraniem budynku w 1950 roku, zniknęły także te rzeczy.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!