• Adres: Drawno

Inne

  • Położenie:

    Rzeka Drawa przepływa przez powiat choszczeński i drawski. Jej sieć wodna rozciąga się na terenach Pojezierza Drawskiego, Równiny Drawskiej, Pojezierza Wałeckiego oraz Kotliny Gorzowskiej. Swój bieg rozpoczyna w okolicach osady Zdroje w sołectwie Ogrodno, a kończy wpadając do rzeki Noteć w okolicach miejscowości Krzyż Wielkopolski. 

Drawa jest prawobrzeżnym dopływem Noteci. Całkowita długość rzeki to 185,9 km a powierzchnia jej zlewni wynosi ok. 3296,4 km2. Sieć dopływowa i odpływowa wraz z licznymi jeziorami przepływowymi na trasie rzeki, jest silnie zróżnicowana.

Źródło rzeki znajduje się we wsi Zdroje w gminie Połczyn-Zdrój na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Poziom źródła wynosi 200 m n.p.m. Przez teren Parku przepływa 41 km rzeki. Płynie ona na południe przez Rezerwat 5 Jezior i dalej aż do największego jeziora województwa - do jeziora Drawsko. Następnie wije się aż do Złocieńca i Drawska Pomorskiego. Dalej przepływa przez Postyninę i miasto Drawno. Za miastem rzeka przybiera charakter górski ze spadkiem ok. 1 stopnia. Przełom taki ma na całym odcinku (oprócz łąk Moczelskich i na końcu, przy zbiorniku elektrowni wodnej w Kamiennej). Staje się tu również granicą województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Dopiero w okolicach Krzyża Wielkopolskiego wpada do Noteci. Poziom ujścia rzeki wynosi 30 m n.p.m.

Wymienia się 8 rzek dopływających do Drawy (Człopica, Korytnica, Płociczna - rzeka przepływająca przez piękny rezerwat przyrody, Wąsowa, Kokna, Mierzęcka Struga, Pokrętna i Słopica). Dodatkowo Drawa połączona jest z 13 strugami i 1 kanałem.  

Wodę w rzece określa się na III klasę jakości. Na rzece znajdują się dwie elektrownie wodne z XIX wieku: w Borowie i w Głusku. Za Drawskiem Pomorskim ulokowana jest jeszcze jedna elektrownia Młynowo, dużo mniejsza i młodsza od dwóch poprzednich.

Drawa swoją wyjątkowość zawdzięcza także roślinności jaka ją otacza. U jej brzegów, wśród typowej roślinności przybrzeżnej, rośnie wiele gatunków chronionych roślin, które trudno spotkać na innych terenach. Między innymi, dzięki temu powstał na obszarze otaczającym rzekę Drawieński Park Narodowy. Ma on na celu zabezpieczenie tych wyjątkowych roślin wraz z grądami, kwaśnymi buczynami oraz łęgami, które dominują na odcinkach leśnych.

Rzeka dzięki swojemu zróżnicowanemu biegowi różni się mocno pod względem występowania w niej ryb. Wyznacza się odcinki, w których występują kolejno: pstrągi, leszcze, brzany czy lipienie. Ogólnie wymienia się ponad 30 gatunków ryb żyjących w rzece. Na całej długości spotkać można okonie, płocie, klenie czy miętusy. Rzadziej występującymi są trocie, pstrągi czy lipienie. Te ostatnie charakteryzują się ponad przeciętnymi rozmiarami jakie osiągają właśnie w tych wodach. Takie warunki rybne znajdują duże uznanie wśród wędkarzy.

Drawa jest istnym rajem dla kajakarzy. "Trzeba ją poznać koniecznie!", pisała już w 1947 roku w swoim przewodniku "Drawa rzeka ziem odzyskanych" Maria Podhorska-Okołów. Trasa wzdłuż rzeki nosi nazwę Srebrny Szlak Kajakowy Drawy im. Karola Wojtyły, na cześć papieża, który sam odbywał tu wycieczki kajakowe. Całość trasy wynosi ok. 173 km i szacuje się, iż przepłynięcie go zajmuje od 8 do 10 dni. Na szlaku można podziwiać wiele atrakcyjnych obiektów, zaczynając od licznych mostów, kończąc na nieczynnym młynie (tuż przed jeziorem Krosino) czy leśniczówkach z miejscami do biwakowania.

Podczas spływu należy pamiętać, iż część rzeki przepływa przez teren poligonu wojskowego na odcinku od jeziora Dąbie Wielkie do elektrowni wodnej Borowo. Jest to teren wyłączony z ruchu turystycznego, jednak dowódca Jednostki Wojskowej 1965 (Oleszno k/Drawska Pomorskiego) może udzielić zgody na organizację spływów kajakowych na odcinku od jeziora Lubie do mostu na drodze Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!