Taras Szewczenko (1816-1861) - ukraiński pisarz, poeta i malarz. Sztandarowa postać kultury ukraińskiej. Pomnik znajduje się na szczycie wzniesienia przed Internatem należącym do Zespołu Szkół jego imienia.
Pomnik ma kształt nadnaturalnej wielkości stylizowanego popiersia poety. Pomnik poświęcony jest czci Tarasa Szewczenki oraz jest wyrazem jego życia, symbolizującego jednocześnie los Ukraińców. W czasach Związku Radzieckiego jego wiersz "Rewe ta stohne Dnipr szyrokyj" (Szumi i jęczy Dniepr szeroki) był dla polskich Ukraińców zakazanym hymnem narodowym. Gdy go śpiewano zawsze zachowywano należyty szacunek.
Taras Szewczenko jest ikoną dla rozsianych w wyniku Akcji Wisła Ukraińców. Żył 47 lat, jako wolny człowiek tylko 9 lat. Urodził się w chłopskiej rodzinie, jako chłop pańszczyźniany. Mając 24 lata został wykupiony z poddaństwa by kolejne 10 lat spędzić na zesłaniu. Życie Tarasa Szewczenki nie było łatwe. Przy czym jego losy wpłynęły znacząco na to jakim człowiekiem się stał, był to jeden z najwybitniejszych ojców nowożytnej literatury ukraińskiej.