• Adres: Kamień Pomorski

Inne

  • Położenie:

    Pomnik przyrody żywotnik olbrzymi Ludgarda znajduje się w Kamieniu Pomorskim, w powiecie kamieńskim. Rośnie w wirydarzu Katedry pw. Świętego Ottona. Świątynia znajduje się przy Placu Katedralnym w zachodniej części miasta, blisko zatoki Karpinka. Od dworca kolejowego PKP można dojść ulicami Jedności Narodowej i Adama Mickiewicza. I dalej w lewo ulicą Stefana Żeromskiego do Placu Katedralnego. Wirydarz znajduje się po północnej stronie katedry.

Żywotnik olbrzymi Ludgarda jest drzewem pomnikowym, rosnącym w wirydarzu katedry kamieńskiej. Drzewo to ma obwód 230 cm. Wirydarz jest to ogród przyklasztorny. Ten w Kamieniu Pomorskim jest jedynym w Polsce założeniem przykatedralnym. Założono go na przełomie XIII i XIV wieku. Było to miejsce modlitw, kontemplacji i nabożeństw. Sadzono tu rośliny egzotyczne i lecznicze. Do naszych czasów przetrwały, obok żywotnika, także 350-letni dąb Wisław i stuletni ostrokrzew. Imię Ludgarda żywotnik zawdzięcza księżniczce pomorskiej, żonie księcia pomorskiego i króla Polski, Przemysła II. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!