• Adres: Jana Pawła, 75-900 Koszalin

Inne

  • Położenie:

    Pomnik usytuowany jest w Koszalinie, przy zbiegu ulic Jana Pawła II, Juliana Fałata i Gdańskiej, obok Politechniki Koszalińskiej.

Autorem pomnika jest Władysław Hasior. Prace nad nim artysta rozpoczął w 1978 roku, ukończył go w 1980 roku, a odsłona miała miejsce dopiero 11 października 1982 roku. Wykonany jest z żeliwa, ma ok. 80 m długości, a w najwyższym fragmencie 6,5 m wysokości. Elementem dominującym są ptaki symbolizujące orły, są one osadzone na bojowych rydwanach i ciągną za sobą wieloskibowe pługi. Na skarpie znajdują się dwadzieścia cztery rzeźby. Jedną z form, która łączy całą konstrukcję są strzały, przypominające płomienne pociski. Pomnik jest nazywany "płonącymi ptakami". U stóp pomnika znajduje się tablica z brązu, na której umieszczono napis: „Tym, którzy walczyli o polskość i wolność Pomorza. Autor: Władysław Hasior. W 39. rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego. 11 X 1982 r.”

W latach 1980-1981 pomnik budził kontrowersje polityczne i artystyczne. Dzisiaj jest jedną z atrakcji Koszalina. W 2008 r. został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!