Inne

  • Położenie:

    Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy w Kołbaskowie zlokalizowany jest na trasie ze Szczecina w kierunku Rosówka. Jadąc drogą krajową nr 13, na skrzyżowaniu za Urzędem Gminy, należy skręcić w uliczkę, która jest jednocześnie drogą prowadzącą do Moczył. Kościół usytuowany jest w sąsiedztwie przystanku komunikacji miejskiej dla autobusów linii nr 70 i 81, jadących do centrum Szczecina. Przed głównym wejściem na teren świątyni znajduje się nieodpłatny parking. Kościół otoczony jest wysokim kamienno-ceglanym murem, w którym mieści się brama wejściowa. Za murem, po lewej stronie znajduje się duży krzyż misyjny, po prawej zaś w głębi kapliczka przykościelna – mała kamienna grota, w której ukryta jest figurka Matki Boskiej.

Kościół noszący wezwanie Trójcy Świętej w Kołbaskowie przynależy do dekanatu Szczecin-Pomorzany, w archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Średniowieczne Kołbaskowo, położone dziś przy granicy polsko-niemieckiej, zachowało charakter słowiańskiej wsi typu owalnica, z kościołem pośrodku. Rodowód osady potwierdza dokument, w którym książę Barnim I w 1243 r. nadaje okoliczne ziemie jako uposażenie klasztorowi cysterskiemu ze Szczecina. W 1286 r. klasztor uzyskał wieś na własność i najprawdopodobniej wówczas rozpoczęła się budowa pierwszego Domu Bożego. Ze źródeł wynika, że w 1304 r. cysterki szczecińskie obejmują go patronatem. Późnoromańska świątynia była salą na planie prostokąta i pierwotnie nie posiadała wieży. Tę, w konstrukcji ryglowej dostawiono dopiero w trakcie modernizacji w XVIII w. W 1950 r. kościół został na nowo poświęcony, zaś 1 czerwca 1951 r. erygowano tu parafię Świętej Trójcy.

Dość wąskie wnętrze przykryte jest drewnianym stropem belkowym. Wyniesione lekko ku górze prezbiterium mieści ołtarz barokowy z XVIII w. Ponadto w kościele znajduje się drewniana empora gotycka oraz dwa dzwony z 1600 i 1705 r.

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!