Inne

 • Położenie:

  Jezioro Klukom. 

  Choć Kluki z racji zagospodarowania go dla celów turystyki i rekreacji w wielu miejscach utraciły naturalną roślinność, to jednak w wielu zakątkach utrzymuje się rzęsa, rogatek, strzałka wodna, a nawet białe grzybienie. Na terenach podmokłych rośnie kostrzewa czerwona i kostrzewa łąkowa, a z drzew przeważają olchy[potrzebny przypis].

  Fauna[edytuj]

  Łabędzie na jeziorze

  W wodach jeziora można spotkać lina, okonia, szczupaka, węgorza i sandacza. Faunę przybrzeżną i brzegową Kluki, a także Żeńska i Radunia najliczniej reprezentują ptaki. Żyją tu perkozy, łyski, kurki wodne, dzikie kaczki i łabędzie. Oprócz pospolitej w głębi lądu śmieszki, można spotkać tu inne gatunki mew, które pojawiają się zwłaszcza na jeziorze klukomskim w okresie panujących sztormów na Morzu Bałtyckim (np. mewa srebrzysta). W szuwarach jezior żyje trzciniak oraz trzcinniczek (wiją one gniazda na łodygach trzciny), a także potrzos, rokitniczka i wodnik. W nadbrzeżnych krzewach okresowo przebywają w poszukiwaniu pożywienia drobne przelotne ptaki np. czyże i gile, barwne ptaki z rodziny łuszczaków oraz leśne: sikorki, kosy, szpaki z rzędu wróblowych.

Jezioro rynnowe pochodzenia polodowcowego, położone w granicach Choszczna. Zabudowa miejska przylega do jeziora na 2/3 długości linii brzegowej. Wzdłuż brzegu ciągną się dwa parki: Przyjeziorny i Miejska Górka, w których rosną pomniki przyrody, m.in. dwie topole czarne, buk zwyczajny i dąb szypułkowy. Okalający jezioro stosunkowo płaski pas lądu przechodzi w południowej części w skarpę porośniętą pojedynczymi drzewami. Klukom ma ubogą roślinność wodną, jednak w wielu zakątkach można spotkać rzęsę, rogatka, strzałkę wodną. Faunę przybrzeżną i brzegową najczęściej reprezentują ptaki. Żyją tu perkozy, łyski, kurki wodne, dzikie kaczki i łabędzie. Miłośnicy wędkowania mogą tu złowić lina, okonia, szczupaka, węgorza czy sandacza.
Jezioro Klukom wraz z jeziorami Żeńsko i Raduń, które zostały połączone kanałami, tworzą szlak wodny o długości ponad 10 km.

Powierzchnia: 85,4 ha
Głębokość max.: 17,9 m
Głębokość średnia: 8,2 m
Szerokość max.: 750 m
Długość max.: 2 425 m
Długość linii brzegowej: 5 900 m
Wysokość bezwzględna: 53,7 m n.p.m.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!