• Adres: Krzymów

Inne

  • Położenie:

    Zwierzyniec położony jest w centralnej części Puszczy Piaskowej, na terenie gminy Chojna, w powiecie gryfińskim. Stanowi kulminację Wzgórz Krzymowskich i jest jednocześnie najwyższym szczytem Pojezierza Myśliborskiego. W pobliżu znajduje się węzeł pieszych szlaków turystycznych. Zbiegają się tu czerwony Szlak Nadodrzański (z Mieszkowic do Chojny), niebieski Szlak Wzgórz Morenowych (z Lubiechowa Dolnego do Morynia) i zielony Szlak przez Rajską Dolinę (z Piasku przez Krajnik Dolny do Głazów Bliźniaki).

Zwierzyniec ma wysokość 167 m n.p.m. Położony jest w Puszczy Piaskowej i pokrywa go stary drzewostan dębowy. To powoduje, że szczyt sam w sobie nie stanowi punktu widokowego. Dlatego też została wybudowana stalowa wieża obserwacyjna, przypominająca trochę śrubę. Schody bowiem biegną do góry wokół masztu. Wieża nosi nazwę “Czarny Bocian”. Z góry rozciąga się panorama Puszczy Piaskowej oraz Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu Zwierzyńca znajdują się także Głazy Bliźniaki, czyli głazy narzutowe zostawione tu przez lodowiec. Są one objęte ochroną jako pomnik przyrody. Wzgórze stanowi część rezerwatu przyrody Dąbrowa Krzymowska.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!