Kościół pochodzi z XV w. Powstał dzięki inicjatywie miejscowego rodu von Ramel, który postanowił wybudować kościół w pobliżu swojej posiadłości. Później świątynia została częściowo przebudowana w roku 1664 oraz na początku XVIII w. Te kolejne inicjatywy to zasługa innych właścicieli majątku w Ostrowcu. Tym razem był nim pomorski ród von Podewils.
Jest to kościół jednonawowy, murowany z cegły i kamienia. W nawie od strony północnej znajduje się kaplica, natomiast od strony południowej - zakrystia. Wieża została zbudowana w 1702 r. po zachodniej strony nawy. Świątynia posiada imponujące barokowe wyposażenie, które urzeka pięknem i bogactwem. Mało kto spodziewałby się takiego przepychu po wiejskim kościele. Najciekawsze elementy wyposażenia to: ołtarz główny – tryptyk z obrazami "Ukrzyżowania", "Ofiary Izaaka" oraz "Mojżesza", ambona z 1700 r., empora organowa z bogatą rzeźbiarską dekoracją, organy z 1702 r., chrzcielnica z ok. 1702 r., epitafia Joachima von Podewilsa, zmarłego w 1678 r. i Adama von Podewilsa, zmarłego w 1731 r. Warto przyjrzeć się detalom na emporze organowej zdobionej ornamentem akantowym i figuralnym z puttami i grającymi aniołkami. We wnętrzu zachowane zostało drewniane sklepienie beczkowe. Nietypowo wyglądają tu okna, które są kwadratowe. W kościele zachował się też dzwon.
Wokół kościoła istniał cmentarz, założony już w XV w., wraz z powstaniem w tym miejscu świątyni. Obecnie we wschodniej części kościoła mieści się niewielkie lapidarium. Na dwóch kamieniach wyryto informację o spoczywających tu przedstawicielach rodu von Stenzel. Zmarłych wymieniono z imienia i nazwiska. Napisy są wykonane w języku niemieckim. Zamieszczono tu również tablicę, na której wypisano nazwiska członków miejscowej parafii, zmarłych w trakcie I wojny światowej. Teren ten jest ogrodzony niskim metalowym płotkiem. Świątynia leży na niewielkim wzniesieniu. Wokół rosną stare drzewa. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to kościół parafialny należący do dekanatu w Sławnie.