Inne

  • Położenie:

    Wielecki Potok, zwany również Wałęckim Potokiem, wypływa z Czarciego Bagna na Wzgórzach Warszewskich, znajdujących się u podnóża Wieleckiej Góry, przy północnej granicy Szczecina i gminy Police. Przepływa przez Puszczę Wkrzańską i miejscowość Pilchowo, gdzie uchodzi do niego Wkrzański Strumień. Wielecki Potok wyznacza granicę administracyjną między miejską częścią Pilchowa przynależącą do Szczecina, a jego częścią wiejską leżącą w powiecie polickim. W Pilchowie przecina on ul. Szczecińską, będącą częścią drogi wojewódzkiej nr 115, płynąc pod nią, równolegle do ul. Nad Potokiem. Wielecki Potok wpada do Bagna Pilchowskiego.

    Przez miejscowość prowadzi czerwony rowerowy „Szlak Puszcza Wkrzańska”, niebieski pieszy „Szlak Pokoju” i czarny pieszy „Szlak Pilchowski”. Biegnie również tędy droga rowerowa łącząca Police ze Szczecinem. W okolicy zatrzymują się autobusy komunikacji miejskiej linii nr 103 i 106.

Wielecki Potok jest niewielkim strumieniem o długości ok. 7 km. Na dłuższym odcinku przepływa przez tereny zalesione. W Pilchowie ma uregulowane koryto. Uchodzi zaś do zarastającego i wysychającego jeziora, obecnie określanego jako Bagno Pilchowskie.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!