Wrzosowisko Sowno to rezerwat florystyczny powstały w 1977 roku, obejmujący ponad 39 ha terenu. Głównym celem wyznaczenia rezerwatu było zabezpieczenie i zachowanie w niezmienionej formie roślinności torfowiska przejściowego.
Rezerwat skupia się na ochronie czynnej całego szeregu gatunków flory i fauny. Do głównych roślin chronionych występujących na terenie tego rezerwatu zaliczamy storczyki, rosiczki oraz wrzosiec. Na terenie wrzosowiska można także zobaczyć całe zespoły roślinne i siedliska. Wylicza się ich blisko 15. Wszystkie są prawnie chronione.
Obok ważnych dla ekosystemu roślin, teren rezerwatu jest domem dla całego szeregu przedstawicieli królestwa zwierząt. Dominują tu płazy (ropucha zielona, żaba moczarowa) i ptaki (perkozy, błotniak) - także w głównej mierze objęte ochroną. Przedstawicielem ssaków na tym terenie jest kilka gatunków nietoperzy. W ostatnich latach, podczas badań w rezerwacie, odkryto stanowisko bardzo rzadko występującego w Polsce grzyba - rozetki wierzbowej. Najczęściej bytuje on na obumarłych gałęziach wierzby, skąd wzięła się jego nazwa. Takie zjawisko tylko podkreśla unikatowość miejsca.
Wstęp do rezerwatu jest ograniczony, zabronione jest wchodzenie w jego głąb. Jednakże piękno i unikatowość okazów przyrodniczych można podziwiać podążając ścieżką edukacyjną wyznaczoną wokół rezerwatu. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone zostały liczne tablice informujące o gatunkach roślin występujących na tym terenie. Wyznaczone zostały także miejsca do odpoczynku dla turystów.
Wrzosowisko to wyjątkowy teren wpleciony w rolniczy krajobraz regionu. Brak w najbliższej okolicy typowego lasu, w większej mierze rezerwat jest otoczony polami i łąkami. Brak też w sąsiedztwie większych zabudowań, gdyż okoliczne wsie i miasta oddalone są o co najmniej kilometr od tego obszaru. Dzięki temu nie jest to tylko teren wyróżniający się botanicznie, lecz stanowi spokojną enklawę, w której każdy może obcować w ciszy i spokoju z pięknem przyrody.