• Adres: Wałcz

Inne

  • Położenie:

    Rzeka przepływa przez gminę i miasto Wałcz, biorąc początek w jeziorze Nakielno. Przepływa przez jezioro Stręczyńskie i kierując się na północny wschód wpływa do jeziora Raduń. Następnie pojawia się w Wałczu, przepływa pod Aleją Gwiazd, płynie wzdłuż ulicy Młynarskiej i meandrując przez miasto kieruje się na północ. Między ulicą Piłsudskiego a linią kolejową rzeka jest skanalizowana. Żydówka płynie w stronę miejscowości Kołatnik. Za nią skręca na północny wschód i uchodzi do rzeki Piławki.

Żydówka nosi również nazwę Młynówka - te nazwy pojawiały się wymiennie w historii Wałcza, dodatkowo, w 1955 roku nadano jej nazwę Pilca, jednak ta nazwa nie przyjęła się w regionie. Całkowita długość rzeki wynosi 5307 m, a poziom jej wód jest zmienny – w zależności od pogody. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Młynówka była dość zanieczyszczona, obecnie jej wody mają umiarkowany stan ekologiczny. Jest ulubionym miejscem bytowania kaczek krzyżówek – w okolicach ul. Okulickiego w Wałczu zawsze można je spotkać.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!