• Adres: Krzęcin

Inne

  • Położenie:

    Pomniki przyrody jakimi są buki pospolite, rosną w powiecie choszczeńskim, w gminie Krzęcin, na terenie parku wiejskiego we wsi Krzęcin. Park ten mieści się przy jeziorze w północno-zachodniej części wsi.

    Buki rosną nieopodal znanej "Alei Grabowej" ciągnącej się przez środek parku, tuż przy pozostałościach grobowca rodzinnego właścicieli nieistniejącego już tam dworu - rodziny von Glahn. 

Buk pospolity jest popularną odmianą występującą praktycznie w całej Polsce. Swoją wyjątkowość zawdzięcza nie tylko swojemu pięknu i dostojności, lecz również rozmiarom jakie może osiągnąć i długowieczności. Jest to jedna z najwydajniejszych roślin pod względem produkcji tlenu. Stąd tereny gdzie występuje dużo roślin tego gatunku, odmieniają się wyjątkowo czystym i zdrowym powietrzem.

Wiek trzech buków pospolitych rosnących w Krzęcinie szacuje się na ok. 200 lat. Przeciętnie ten gatunek osiąga 25-30 m wysokości i w takim przedziale mieszczą się i te okazy. Ich obwody określa się od 4,02 m do 5 m. 

Za pomniki przyrody buki zostały uznane w 1999 roku poprzez Rozporządzenie Wojewody Zachodniopomorskiego. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!