• Adres: Królewiecka 37, 74-121 Krzywin
  • Telefon: 91 416 75 10

Krzywin jest wsią założoną na planie owalnicy, przy linii kolejowej Szczecin-Kostrzyn.

W centralnej części miejscowości odnajdziemy późnogotycki kościół wzniesiony po 1492 r. z kamienia narzutowego oraz z cegły. Kontynuowano budowę jeszcze na przełomie XV i XVI w. W 1885 r. w korpus kościoła wbudowano od strony zachodniej drewnianą wieżę.

Na terenie przy świątyni zlokalizowany się XV-wieczny ewangelicki, nieczynny obecnie cmentarz. Nekropolia została założona na powierzchni 0,25 ha. Niestety na terenie cmentarza nie jest już czytelny układ kwater, nie zachowały się także zabytkowe nagrobki. Pozostały jedynie dwie bramy, który pochodzą z okresu przed XVII wieku. Kamienie z nagrobków zostały wykorzystane do krawężnikowania założonych rabat. Na terenie cmentarza ze starodrzewia zachowały się jedynie trzy kasztanowce. Średnica ich pni wynosi ok. 60 cm. Cmentarz w Krzywinie został wpisany na wojewódzką listę zabytków w lipcu 2012 roku.  

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!