Rezerwat „Sławieńskie Dęby” został utworzony pierwotnie celem ochrony zachowanego fragmentu grądu o charakterze naturalnym tj. nizinnego subatlantyckiego lasu dębowo-grabowego, określanego jako grąd pomorski. Głównym przedmiotem ochrony jest nie tylko wymieniony grąd, ale też inne biocenozy żyznych lasów liściastych, to jest: łęg wiązowo-jesionowy, łęg jesionowo-olszowy i olszyna bagienna. Obecnie został rozszerzony zakres ochrony o zachowanie charakterystycznej struktury florystycznej i bujności runa leśnego, zachowanie gatunków roślin i zwierząt chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem, utrzymanie nisz ekologicznych, kryjówek i miejsc rozrodu fauny płazów, ptaków i drobnych ssaków.
Rezerwat stanowi jedynie fragment kompleksu leśnego otoczonego z trzech stron lasem. Doskonale jest widoczny z drogi nr 205 wiodącej do Darłowa, jest dobrze oznakowany, leży po zachodniej stronie drogi. Turysta nie wysiadając z samochodu może spokojnie podziwiać stary drzewostan rezerwatu. Przebywanie na jego terenie jest możliwe tylko w celach naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych. Piękno tego miejsca można zachwycać się zatem tylko z miejsc i szlaków znajdujących się na obrzeżach rezerwatu.
Znajdują się tu prawie 200 - letni drzewostan dębowy z licznymi drzewami pomnikowymi. W runie występuje wiele gatunków rzadkich i objętych ochroną prawną, do których m.in. zalicza się: wawrzynek wilczełyko, kokorycz pusta, podkolan biały, gnieźnik leśny, pierwiosnek lekarski, żankiel zwyczajny.