• Adres: Pl. Króla Eryka, 76-150 Darłowo

Pomnik ma postać granitowego obelisku, na którym umieszczono tablicę z wizerunkiem króla Eryka na mapie północnej Europy oraz napisem „Królowi Erykowi 1382-1459 w 600-lecie koronacji”. Powyżej wypisano następujące miasta „Helsingor, Darłowo, Kalmar, Visby, Abo”. Postać Eryka nierozerwalnie wiąże się z Darłowem. Eryk Pomorski był królem Danii, Szwecji i Norwegii. Pochodził z pomorskiego rodu z dynastii Gryfitów. Jego imię znane jest szeroko w Skandynawii. Los sprawił, że w 1449 r powrócił na ziemię darłowską, gdzie spędził ostatnie 10 lat swojego życia. To na skutek związków z Erykiem od kilkunastu lat Darłowo używa określenia królewskie miasto, promując swoją obecność na szlakach turystycznych.

Obelisk został uroczyście odsłonięty w obecności samorządowych władz miejskich i wojewódzkich, biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przedstawicieli miast Hässleholm w Szwecji i Nexo w Danii, z którymi Darłowo współpracuje. Miało to miejsce w 1997 r. Obelisk został ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej. Uroczystościom odsłonięcia obelisku towarzyszył szereg istotnych wydarzeń: sesja naukowo-historyczna poświęcona 600-leciu Unii Kalmarskiej i koronacji Eryka, wystawy i recitale.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!