Jezioro Studnica, przez miejscowych nazywane jest Popiel, a także określa się je jako Zofianka bądź Zofiówka. Jest to śródleśny zbiornik o powierzchni 33,1 ha, dość płytki, o średniej głębokości 3,5 m. Ma owalny kształt. Jezioro otoczone jest lasami, spośród których 65 ha zakwalifikowanych jest jako lasy ochronne. Są to głównie bory sosnowe i lasy mieszane ze znacznym udziałem dębów szypułkowych oraz starodrzew bukowy. Na północ od akwenu rośnie 500-letni dąb szypułkowy Bogusław. Popiel jest źródłem dla niewielkiego, meandrującego przez leśne ostępy strumienia o tej samej nazwie. Ma on zaledwie 1,27 km i uchodzi do rzeki Mołstowa. Jezioro zasilane jest wodami opadowymi, ze spływów powierzchniowych z pobliskich terenów leśnych oraz wypływem wód podziemnych z niewielkich źródeł i źródlisk. Największe ze źródeł ma powierzchnię 5,5 m2 i głębokość 3 m.
Studnica i jej najbliższe okolice to siedlisko wielu gatunków zwierząt. Spotkać tu można ptaki wodne, takie jak perkoz dwuczuby, łabędź niemy, kaczka krzyżówka i gągoł, czy też ptaki śpiewające: sikorka bogatka, kos, strzyżyk, rudzik, kwiczoł raniuszka, sójka i zimorodek. Jezioro jest również odwiedzane w czasie przelotów przez kormorany, a nawet biegusa zmiennego. Popiel jest miejscem bytowania płazów, traszki zwyczajnej, żaby moczarowej i rzekotki drzewnej. W wodach akwenu żyją ryby, między innymi leszcz, szczupak, lin, węgorz, okoń, płoć i karp. Jest to także miejsce występowania największej z naszych małży - szczeżui wielkiej, a także groszówki lśniącej i kruszynki delikatnej.
Jezioro Studnica warte jest odwiedzenia w różnych porach roku. Gdy jest ciepło można wybrać się na tutejsze pole namiotowe, przy którym jest plaża i niestrzeżone kąpielisko. Czyste wody zachęcają do kąpieli, ale i do łowienia ryb. Wokół zbiornika znajdują się pomosty i kładki. Na jesieni warto wybrać się na grzyby. Pobliskie lasy słyną z dużej ich ilości. Warto też przespacerować się drogą, wiodącą wokół jeziora.