• Adres: Plac Zwycięstwa, 72-022 Nowe Warpno

Inne

  • Położenie:

    Pomnik Hansa Hartiga stoi na nowowarpieńskim rynku, w  sąsiedztwie ratusza, nieopodal wejścia do Alei Żeglarzy, obok Zespołu Szkół, ok. 43 km na pn.-zach. od centrum Szczecina. Przebiega tędy droga wojewódzka nr 114, a kilkadziesiąt metrów stąd zatrzymuje się bus prywatnego przewoźnika Ever-Trans. Przez miasto i okolice prowadzi czerwony rowerowy szlak "Puszcza Wkrzańska" oraz zielony Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Zalewu Szczecińskiego R-66.

     

Hans Hartig był znanym niemieckim malarzem oraz honorowym obywatelem Nowego Warpna. Jego pomnik, znajdujący się na miejskim rynku, w 2013 r. wykonał Bohdan Ronin-Walknowski.

Pomnik stojący na rynku w Nowym Warpnie upamiętnia postać Hansa Hartiga, znanego niemieckiego malarza pejzażysty i grafika, który w roku 1927 odebrał nagrodę Honorowego Obywatela Nowego Warpno. Hartig  miał istotny wkład w popularyzowanie Nowego Warpna w całych Niemczech. Na swoich obrazach uwiecznił miasto i jego okolice, w ten sposób rozsławiając je i zachęcając do jego odwiedzania. Pomnik przedstawia stojącą postać malarza skierowanego twarzą do ratusza. W lewej ręce trzyma on paletę z farbami, a w prawej pędzel. Przed artystą stoi sztaluga z obrazem, na którym widnieje ratusz. Tuż obok stoi krzesło z położonym nań pudełkiem, w którym znajdują się farby. Autorem pomnika, odsłoniętego w 2013 roku, jest Bohdan Ronin-Walknowski.

 

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!