• Adres: ul. Władysława IV, 76-150 Darłówko

Inne

  • Dla niepełnosprawnych
  • Położenie:

    Most rozsuwany znajduje się w nadmorskiej dzielnicy Darłowa - Darłówku na rzece Wieprzy.

Most rozsuwany w Darłowie znajduje się niedaleko ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku. Łączy dwie części nadmorskiej dzielnicy miasta – Darłówka: wschodnią i zachodnią. Rozciąga się z niego doskonały widok na port.

Most rozsuwany w Darłowie połączył obie części Darłówka w 1988 r. Między 1977 a 1988 r. Wieprzę można było pokonać w tym miejscu jedynie na pokładzie płatnego promu. Poprzedni drewniany most pochodził jeszcze z XVII w. i po renowacji w XIX w. nadal służył mieszkańcom miasta. Szerokość otworu przejazdowego dla statków wynosiła 10,3 m. Niestety, dalekosiężne plany rozwoju Darłowa jako miasta portowego przyczyniły się do rozebrania dawnego mostu w latach 70. XX w. Stary most mógłby przecież uniemożliwić wpłynięcie do portu dużych statków.  Stąd decyzja o rozbiórce.

Obecny rozsuwany most jest wykonany w konstrukcji stalowo-betonowej, ma długość 58 m. Od samego początku wzbudzał kontrowersje wśród mieszkańców i turystów. Jego nietypowa konstrukcja czyni go jedyną tego rodzaju budowlą w Polsce. Niezwykły, futurystyczny wygląd wieży, z której obsługuje się most, sprawił, że bywa ona nazywana: „UFO”. Przeznaczony jest jedynie dla ruchu pieszych oraz pojazdów uprzywilejowanych.

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!